Shpresë për trajtimin e Covid, jep rezultate pilula: Përgjysmon rrezikun e shtrimit në spital

Një ilaç eksperimental për Covid që zvogëlon rrezikun e shtrimit në spital ose vdekjes, sugjerojnë rezultatet e provave të përkohshme klinike. Tableta “molnupiravir”,  iu dha dy herë në ditë pacientëve të diagnostikuar kohët e fundit me këtë sëmundje.

Prodhuesi amerikan i barnave Merck tha se rezultatet e tij ishin shumë pozitive.  Ai tha se do të aplikonte për autorizimin e përdorimit emergjent të ilaçit në SHBA në dy javët e ardhshme.

Dr Anthony Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit amerikan Joe Biden, tha se rezultatet ishin “lajme shumë të mira”, por kërkoi kujdes derisa Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) të kishte shqyrtuar të dhënat.

Nëse autorizohet nga rregullatorët, molnupiravir do të ishte ilaçi i parë oral antiviral për Covid-19, përcjell abcnews.al.

Pilula, e cila u krijua fillimisht për të trajtuar gripin, është krijuar për të futur gabime në kodin gjenetik të virusit, duke parandaluar përhapjen e tij në trup.

Një analizë e 775 pacientëve në studim zbuloi: 7.3% e atyre që iu dhanë molnupiravir u shtruan në spital, që krahasohet me 14.1% të pacientëve të cilëve iu dha një placebo ose pilulë dummy nuk kishte vdekje në grupin molnupiravir, por tetë pacientë të cilëve iu dha një placebo më vonë vdiqën nga Covid.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi