Shtyhet ndeshja mes Spanjë dhe Kroaci: “Nuk kemi pasur dëborë si kjo për 50 vjet”

Ndeshja midis hendbollistëve të Spanjës dhe Kroacisë, e planifikuar për të Shtunën, është shtyrë për shkak se aeroporti i Madridit është mbyllur deri në një njoftim tjetër për shkak të një stuhie dëbore.

Lojtarët kroatë të hendbollit duhej të zbarkonin në statutin e Croatia Airlines në Aeroportin Adolfo Suarez-Barahas të Shtunën në 11 të mëngjesit dhe të luanin ndeshjen EHF EuroCup në Madrid në orën 6 pasdite.

Për shkak të borës që mbart era e fortë, aeroplanët nuk mund të ulen në pistë të Premten në mbrëmje dhe u ridrejtuan në aeroportet nga u nisën.

“Megjithëse ekipi kroat i hendbollit ishte gati të udhëtonte herët këtë mëngjes, gjatë mëngjesit, në marrëveshje me EHF dhe Federatën Spanjolle të Hendbollit, u mor një vendim për të shtyrë ndeshjen. Gjegjësisht, Madridi u godit nga një stuhi dëbore Filomena, e cila nuk është mbajtur mend në atë qytet për rreth 50 vjet. Dimrat në Madrid janë ndryshe të thatë dhe mjaft të butë, dhe sipas informacionit të fundit, shumë rrugë janë të pakalueshme, sepse plugjet praktikisht nuk ekzistojnë dhe i gjithë trafiku po shembet “, raporton faqja e internetit e HRS.

Bora ka mbuluar rrugët e qytetit ku kryesisht nuk ka tronditje. Banorët e Madridit nuk kanë parë dëborë për dhjetë vjet dhe janë të befasuar nga situata. Dimrat atje janë zakonisht të thatë dhe me diell.

Herën e fundit që ra borë kështu ishte në Mars 1971.

“Situata është shumë e vështirë. Unë jam duke kërkuar që qytetarët të mos dalin nëse vërtet nuk kanë nevojë, “tha kryetari i Bashkisë Hoze Luis Martinez-Almeida në një të përditshme në televizionin publik TVE.

“Ne nuk kemi pasur këtë lloj dëbore në 50 vitet e fundit,” tha ai, raporton Index.hr.

Dhe ndërsa atletët profesionistë po luftojnë, disa atletë rekreativë kanë ardhur papritur në vete, kështu që njerëzit me dëborë ose ski mund të shihen në qendër të Madridit.

 

Kategoritë
BotaLajme