Si një karikaturë me temë Islame po ripërcakton argëtimin për fëmijët

Omar dhe Hana futin mësime nga Kurani me animacion shumëngjyrësh transmeton Gazeta e Re.

Alizeh Ali shpesh pyet veten nëse po bën aq sa duhet për të mësuar tre fëmijët e saj të rinj për Islamin ndërsa ata rriten në një periferi të Melburnit, Australi, ku xhamia më e afërt është 20 minuta me makinë larg.

Një mysliman praktikues që mbulon kokën me një shall, ajo dhe burri i saj kanë diskutuar për dërgimin e vajzës së tyre shtatë vjeçare në një shkollë krejt islamike por më pas vendosën kundër saj.

“Ne kemi dëgjuar histori se si fëmijët në shkolla të tilla rriten në një flluskë dhe pastaj ata përballen me probleme kur shkojnë në universitet,” thotë ajo.

“Sidoqoftë, unë ndiej që edukimi fetar fillon nga shtëpia dhe Islami është në thelb një mënyrë jetese. Nuk është sikur lexoni disa libra dhe keni mbaruar. Na udhëzon në atë që bëjmë në rutinën tonë të përditshme. ”

Një pjesë e kësaj rutine përfshin përfshirjen e shprehjeve themelore arabe dhe lutjeve në jetën e përditshme. Si një prind mysliman, ajo dëshiron që fëmijët e saj të përshëndesin të tjerët duke përdorur Assalamualaikum tradicional, duke thënë Bismillah para se të marrin një copë ushqim dhe duke shqiptuar Inshallah kur kryejnë një detyrë.

Pjesa më e madhe e kësaj ndodh natyrshëm, veçanërisht pasi shumë myslimanë preferojnë të shoqërohen me familje të tjera myslimane që ndajnë të njëjtat zakone dhe kulturë, thotë Alizeh.

Por fëmijët në vitet e tyre parashkollore kalojnë shumë orë para një TV ose një iPad, duke marrë gjithçka, nga mënyra e leximit, te numërimi dhe zakone të tjera. “Ka kaq shumë marrëzi në Youtube këto ditë”, thotë Alizeh.

Kështu që kur ishte koha që fëmijët e saj të kishin një furçë të pashmangshme me botën e Youtube, ajo vendosi që ata duhet të shikonin Omar dhe Hana, një seri vizatimor që kryesisht sillet rreth temave islamike.

“Sa herë që ngarkohet një episod i ri, unë i inkurajoj fëmijët e mi të ulen dhe ta shikojnë atë. Veryshtë shumë interaktive. Ashtu si ata përdorin këngë për të përcjellë mesazhin. Edhe djali im 2 vjeç, i cili normalisht do të shikonte rima në çerdhe, është i lidhur me të. ”

Karikatura e animuar për dy vëllezërit e motrat myslimanë u krijua nga kompania me bazë në Malajzi Digital Durian. Në tërësi, ai ka grumbulluar më shumë se 3.2 miliardë shikime në të gjithë botën dhe shikohet në më shumë se 50 vende.

Dijetari i famshëm Islamik me bazë në Zimbabve, Myftiu Ismail Menk, i cili ka 7 milion ndjekës në Twitter, është shfaqur si karikaturë përkrah Omar dhe Hana. Ata gjithashtu kanë bashkëpunuar me emra të tjerë të mëdhenj si Zain Bhikha dhe tani po punojnë me studiuesin e njohur amerikan Omar Suleiman.

Koncepti i përdorimit të karaktereve dhe temave myslimane në karikaturat nuk është asgjë e re sidomos në vende të tilla si Egjipti, të cilat kanë një histori të vjetër dekada të përdorimit të animacioneve arabe për edukimin e fëmijëve.

Por vetëm në vitet e fundit ka filluar të dalë përmbajtje e animuar cilësore që synon audiencat anglishtfolëse. Dëgjohet kënga e bukur e Ramazanit nga këngëtari anglez Cat Stevens, ka Zaky and Friends, karikaturat e kafshëve që eksplorojnë xhungla, duke përzier rritje të jashtme me nëntekstin islamik, dhe këtu është Omar Esa me këngën e tij tërheqëse Jumma Mubarak.

Yjet lindin

Omar dhe Hana fillimisht u lansua për tregun Malajzian më 2017 por krijuesit e shfaqjes gjithmonë synonin që ajo të bëhej globale, thotë Senan Ismail, CEO dhe bashkë-themelues i Digital Durian.

“Na u deshën gjashtë muaj kërkime vetëm për të menduar emrat.”

Ndërsa Omar është një emër i qartë musliman, krijuesit e shfaqjes përdorën Hana për vajzën për t’i dhënë asaj një tërheqje universale.

Digital Durian kishte përvojë me karikaturat para se të dilte me Omar dhe Hana.

Një shtytje e fundit për të hyrë në tregun e animacionit me temë Islami erdhi pasi Fadilah Rahman, i cili kishte përvojë në promovimin e markave, u bashkua me Durian si prodhues i saj, Më 2017.

“Para Durian, unë kam punuar për një kompani transmetimi, e cila u përpoq të gjente animacion islamik për fëmijë, por nuk kishte shumë gjëra atje. Kjo pavarësisht se kishte një kërkesë të madhe për të, “thotë ajo.

Çfarëdo animacioni që ishte në dispozicion në Malajzi dhe Indonezinë fqinje ishte përqendruar më shumë në shkatërrimin e mësimit islam sesa në tërheqjen e vëmendjes së fëmijëve, thotë ajo.

“Nëse fëmijët nuk janë të interesuar të shikojnë personazhet tuaj, nuk ka rëndësi se çfarë udhëzimesh vendosni në shfaqje. Një përmbajtje që mund të tërheqë vëmendjen e një fëmije ishte diçka që vërtet mungonte.”

Artistët dhe njerëzit e tjerë pas shfaqjes kaluan muaj të tërë duke u përpjekur të kuptonin se si duhet të dukeshin Omar dhe Hana. Në fund, të dy vëllezërit dhe motrat, të moshës midis 4 dhe 6 vjeç, u krijuan në mënyrë të tillë që ata të mund të ndeshen lehtë si fëmijë aziatikë aq sa duken evropianë.

“Ne i njohim fëmijët si sytë e rrumbullakosur dhe kokat e mëdha. Pra, Hana është kjo vajzë e pacipë dhe e lezetshme dhe Omar mban një triko dhe një kapele. Ne duhej t’i bënim të tillë që fëmijët nga çdo vend të mund të lidheshin me ta,” thotë Rahman.

Krijuesit e shfaqjes rregullisht këshilloheshin me studiuesit e Sheriatit (fetar) për të pasur këshillat e tyre për çështje të tilla si nëse Hana duhet të mbante një shall.

“Ne vendosëm që Hana të mos vishte shall dhe të ishte si çdo fëmijë tjetër që gëzon fëmijërinë e saj. Në të njëjtën kohë, kur ajo shkon në xhami ose mësime Kur’ani, ajo mban një shall. Pra, është një proces për të,” thotë Rahman.

Shfaqja, e cila ka zgjatur për shumë sezone, kryesisht sillet rreth Omar, Hanës dhe prindërve të tyre. Në disa episode, babai përshkruhet dhe çmohet për rolin e tij si një mbajtës i familjes edhe nëse i duhet të anulojë një piknik në momentin e fundit për shkak të punës së tij. Herë të tjera, nëna tregohet si një hero që ka nevojë për pushim, duke e lënë babanë të kujdeset për fëmijët – vetëm për të kuptuar sa e vështirë është puna.

Por një episod i veçantë që ka grumbulluar disa polemika dhe miliona shikime kishte të bënte me Sufin, mikun e vogël jetim të Omarit dhe Hanës. Prindërit e Sufit kishin vdekur, ai është i vetmuar, duke qarë dhe duke kënduar një këngë të trishtuar.

“Disa njerëz ngritën një çështje me atë episod. Por këshilltari ynë arsimor na tha se ishte krejtësisht e mirë për të treguar një fëmijë të qarë sepse është një emocion njerëzor,” Senan, CEO.

Shfaqja, e cila tashmë është në dispozicion në Malajzisht, Anglisht dhe Arabisht, mund të shikohet në Urdu këtë Ramazan. Digital Durian po mbledh gjithashtu fonde për një version turk.

Në planin ndërkombëtar, tregu më i madh i Omar dhe Hanës është MB, i ndjekur nga SHBA, Pakistani dhe India.

Por ka gjithmonë shqetësim midis prindërve, veçanërisht gjatë një pandemie, që fëmijët po kalojnë shumë kohë para TV, pa marrë parasysh se çfarë shikojnë. /Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme