Si Robert Saleh u bë trajneri i parë mysliman i NFL-së

Djali i emigrantëve libanezë, rëndësia e punësimit të Robert Saleh si trajneri kryesor i New York Jets shtrihet përtej sportit transmeton Gazeta e Re.

Duke nënshkruar një kontratë pesë-vjeçare me New York Jets javën e kaluar, Robert Saleh u fut në librat e historisë duke u bërë trajneri i parë muslimano-amerikan i Lidhjes Kombëtare të Futbollit (NFL).

Punësimi i Saleh, i cili ka një prejardhje libaneze, në një ekip në tregun më të madh mediatik në botë, është një moment historik për një vend të përfshirë në një vlerësim rreth drejtësisë racore dhe një ligë të mbushur me një mungesë të dukshme të emërimeve të ndryshme organizative.

“Ne e mirëpresim këtë zhvillim si një shenjë tjetër të përfshirjes dhe njohjes në rritje të muslimanëve amerikanë në shoqërinë tonë të larmishme”, tha Ibrahim Hopper, zëdhënësi i Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR) në një deklaratë.

“Unë mendoj se ai është vetëm një pionier për shumë trajnerë që janë myslimanë, për t’ua bërë të ditur se ata kanë një shans për të qenë një trajner kryesor”, tha linja ofensive e Detroit Lions Oday Aboushi, një nga lojtarët muslimanë aktualisht në NFL.

Saleh bashkohet me Jets pasi kaloi katër vitet e fundit si një koordinator mbrojtës për San Francisco 49ers, të cilin ai e shndërroi në një nga njësitë elitare të NFL. Ai tani ka për detyrë të rishikojë dhe transformojë Jets, një nga ekipet më të këqija në NFL, në një pretendent nën vëzhgimin intensiv që në mënyrë të pashmangshme vjen me trajnimin e çdo ekskluziviteti në Big Apple.

Djali i një punëtori të ndërtimit, Saleh 41-vjeçar është me origjinë nga Dearborn, Michigan, një komunitet me jakë blu për popullsinë më të madhe myslimane për frymë në ShBA. Në kufijtë e Detroit, Dearborn ishte një vend ku shumë refugjatë arabë që ikën nga lufta gjetën stabilitet duke u integruar në industrinë e automjeteve.

Shkolla e Mesme Fordson, të cilën Saleh e ndoqi – me një trup studentësh arab 95 për qind – ishte vendi ku pasioni i tij për futbollin Amerikan u ushqye së bashku me grimcën e tij të klasës punëtore.

Abed Ayoub, drejtori ligjor dhe i politikave për Komitetin Amerikan Arab Anti-Diskriminim, i cili u rrit afër Saleh në Dearborn, e quajti atë një “udhëheqës të lindur natyrshëm”, “përulësia e të cilit e veçon atë dhe që e bën atë një mishërim të komuniteti ynë arabo-amerikan i klasës punëtore. ”

Pasi ndaloi së luajturi futboll pas mandatit të tij në Universitetin e Michiganit Verior, ai kishte një punë të qetë në financë dhe dukej se kishte një të ardhme të sigurt përpara. Ajo që më pas e çoi atë të krijonte një rrugë tjetër karriere në NFL ndodhi në mëngjesin e 9/11.

Në atë ditë fatale, Davidi, vëllai i tij i madh, kishte filluar hyrjen në një punë të re në Morgan Stanley në katin e 61-të të South Tower të Qendrës Botërore të Tregtisë. Pasi që dëgjoi dr Kulla e Veriut është goditur, Davidi arriti furishëm të shpëtojë nga ndërtesa ashtu si terroristët fluturuan me një aeroplan tjetër në Kullën e Jugut.

Ishte një ngjarje që tronditi Robertin, duke nxjerrë në pah precizitetin e jetës dhe duke e shtyrë atë të linte rolin e tij të analistit të kredisë në Comerica për të ndjekur pasionin e tij për futbollin si trajner.

Pushimi i tij i parë erdhi me Houston Texans në 2005 si praktikant, i cili më pas hapi dyert për mundësi të mëtejshme të trajnerit pasi ai gëzonte postet si ndihmës trajner në Seattle dhe Jacksonville para se të punësohej nga San Francisco si një koordinator mbrojtës më 2017.

Në të njëjtin artikull, Dawud Walid, drejtori ekzekutiv i kapitullit të Miçiganit të CAIR, theksoi rëndësinë e ndikimit kulturor të Robert Saleh.

“Bota e sporteve ka ndoshta një efekt shumë më të madh në kulturën pop sesa ato rrugët e tjera të ndikimit”, tha Walid.

“Kështu që trajneri Saleh duke bërë atë që bën, dhe lidhja e tij me NFL dhe duke pasur një profil të lartë, do të ketë ndikim, shumë prej nesh besojnë, se si një numër i amerikanëve ndoshta do t’i shohin muslimanët në një dritë tjetër.”

Ndërsa po përgatitej të sillte aftësitë e tij skematike dhe praninë më të madhe se jeta për të ringjallur një ekskluzivitet dikur historik të Nju Jorkut, Saleh i ka bërë Dearborn dhe myslimanët në të gjithë Amerikën jashtëzakonisht krenarë. /Gazetaere

Kategoritë
Sport