Siguri shtesë për kryeministrin që shkon me biçikletë në punë – shkak, “kërcënimi nga kriminelët e drogës”

Kryeministrit holandez, Mark Rutte, i cili shkon me biçikletë në punë, thuhet se i është dhënë një siguri shtesë personale në përgjigje të frikës së shtuar për një rrëmbim ose sulm nga krimi i organizuar.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi u mor pasi “disa” u panë të ndiqnin lëvizjet e Rutte, duke ngritur shqetësime për një lëvizje të mundshme nga një prej bandave të drogës në vend.

Siç vë në pah gazeta De Telegraaf, policë të trajnuar posaçërisht nga Shërbimi Mbretëror dhe i Sigurisë Diplomatike (DKDB) janë vendosur për të vënë “nën mburojë” Rutte, i cili shpesh ka shmangur mbrojtjen e ngushtë gjatë 10 viteve të tij si kryeministër.

Megjithatë, një zëdhënës i qeverisë nuk pranoi të komentojë.

Gazetari i Telegraaf, Mick van Wely ka thënë për programin televiziv Goedemorgen Nederland: “Ne e dimë që është marrë shumë seriozisht dhe ka shqetësime të mëdha në lidhje me këtë”.

Vrasja e fundit e gazetarit të shquar të krimit holandez Peter R de Vries është parë nga policia si një përpjekje e kriminelëve të organizuar për të treguar se askush nuk është jashtë mundësive të tyre.

Dhe hetuesit besojnë se pamjet filmike dhe fotografitë e De Vries që po vdiste dhe që u shfaqën në mediat sociale pak pasi ai u sulmua, u morën dhe qarkulluan nga anëtarët e bandës si një paralajmërim për të tjerët.

Shkalla e dhunës është theksuar gjatë gjykimit të profilit të lartë Marengo, në të cilin 17 anëtarë të dyshuar të bandës akuzohen se janë pjesë e një “makine vrasëse”.

I dyshuari kryesor në gjyq, Ridouan Taghi thuhet se u përshkrua nga një shef policie si “një nga njerëzit më të rrezikshëm dhe më të kërkuar në botë” para arrestimit të tij në Dubai në vitin 2019.

Javën e kaluar qeveria njoftoi se 400 milionë euro shtesë do të shpenzoheshin në 2022-23 për të luftuar krimin e organizuar.

Kategoritë
BotaLajme