Skandali i madh i njësisë ushtarake amerikanë organizuan aheng në striptistë me alkool dhe drogë

Një oficer ushtarak i dekoruar amerikan, Nënkolonel Matthew Fix, dha dorëheqjen pasi batalioni i tij “devijoi nga rruga e duhur” në qytetin polak të Gdansk, raporton portali “Stars and Stripes”, duke iu referuar raportit të hetimit. Sipas mediave, skandali i ushtarëve amerikanë përfshinte alkoolin, drogën, striptistët

Incidenti ndodhi shtatorin e kaluar kur Divizioni 101 i Ajrorëve, i vendosur në Evropë, zhvilloi stërvitje ushtarake gjatë të cilave ata siguruan mbështetje ajrore përgjatë krahëve lindorë dhe jugorë të NATO-s, njoftoi media lokale.

Sipas medias, njësia ajrore ushtarake amerikane e Batalionit të Parë shkoi në Gdansk për të vizituar vendet e sulmit në Luftën e Dytë Botërore dhe udhëtimi kishte për qëllim përmirësimin e “kohezionit dhe moralit”, raporton “Stars and Stripes”.

Në atë udhëtim, 40 anëtarë të njësisë organizuan një aheng që rezultoi në një kërkim të gjerë për një oficer.

Gjithçka filloi me festimin e 40 vjetorit të rreshterit dhe shkuarjen në një klub striptizmi. Atje, majori Matthew Conner dhe disa ushtarë të tjerë përfunduan në një gjendje të dehur rëndë, dhe Conner më pas u zhduk dhe u gjet vetëm 48 orë më vonë në një hotel.
Ai u tha hetuesve se besonte se striptistët derdhnin drogë në shampanjën e tij. Ai gjithashtu pretendoi se ia kafshuan thithkat për ta mbajtur zgjuar dhe se i morën kartën e kreditit disa herë.

Skandal në ushtrinë gjermane: 26 ushtarë nën hetim, aktivitete të paligjshme të zbuluara
Sipas mediave, esnafi i Conner në strip club ishte 50,000, por nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për dollarë apo zloty polakë.

Mediat amerikane shkruajnë se disa oficerë po përballen me fillimin e procedurave, për shkak të të cilave ata mund të shkarkohen nga ushtria. Lajmi për skandalin e oficerëve shkaktoi shumë thashetheme, disa prej të cilave sugjerojnë se një grup ushtarësh vizituan “burgun e pretenduar seksual”, ku ishin shpenzuar dhjetëra mijëra dollarë.

Kategoritë
BotaLajme