Sllovakia dërgon sistemin e mbrojtjes S-300 në Ukrainë, SHBA e kompenson me Patriot

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin njoftoi se pasi Sllovakia i dha Ukrainës sistemin e saj të vetëm të mbrojtjes ajrore S-300, SHBA urdhëroi që një nga sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot në Evropë të zhvendosej në Sllovaki.

“Unë e vlerësoj bujarinë e qeverisë sllovake për t’i dhënë Ukrainës një sistem të mbrojtjes ajrore S-300 me një aftësi kritike të mbrojtjes ajrore,” tha Austin.

Duke vënë në dukje se Sllovakia pret gjithashtu mijëra refugjatë ukrainas, Austin tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të koordinohen me partnerët dhe aleatët e saj për të përmbushur nevojat e Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme