Sllovenia zyrtarisht shpall përfundimin e pandemisë

Epidemia e koronavirusit ka mbaruar, u tha sot në konferencën për shtyp të qeverisë sllovene. Por një pjesë e masave do të mbetet në fuqi. Masat aktuale anti-epidemike do të jenë në fuqi deri të enjten, pas së cilës ato mund të rishikohen.

Sipas mediave sllovene, mbajtja e maskës do të mbetet e detyrueshme në hapësirat e mbyllura publike, ashtu si edhe përdorimi i dezinfektuesve dhe mbajtja e distancës së përcaktuar.

“Sot është fundi i epidemisë në Slloveni. Situata epidemiologjike në Slloveni është e favorshme. Kjo është për shkak të të gjithë atyre që respektuan masat, vendosën të vaksinohen dhe mbi të gjitha vepruan me përgjegjësi,” tha zëdhënësi i Qeverisë Sllovene Maja Bratus në një konferencë për shtyp. është Indeksi.hr.

Shpallja e fundit të epidemisë nuk do të thotë heqja e të gjitha masave. Në Slloveni, 122 persona janë ende të shtruar në spital, nga të cilët 40 janë në njësitë e kujdesit intensiv.

Kategoritë
BotaLajme