“Stop mbylljes totale”: Bota në këmbë, protestat kundër masave të koronës (Foto,Video)

Një fundjavë e stuhishme pas nesh u shënua nga një revoltë kundër masave të rrepta të futura nga qeveritë e shumë vendeve për të parandaluar përhapjen e virusit korona. Qytetarët në të gjithë botën janë ngritur kundër karantinës, mbylljes së objekteve hotelierike, mbajtjes së detyrueshme të maskave … Gjatë protestës, pati një konflikt me policinë dhe qindra demonstrues u arrestuan dhe u dënuan.

Një numër i madh njerëzish u mblodhën në Londrën qendrore të Shtunën për të protestuar kundër masave të mbylljes brenda luftës kundër kovida pavidemike 19. Kishte përplasje të ashpra me policinë gjatë protestës dhe 155 demonstrues u arrestuan.

Përpara protestës, policia lëshoi ​​një deklaratë që paralajmëronte këdo që planifikonte të udhëtonte në Kings Cross se masat aktuale të mbylljes nuk lejojnë tubime të mëdha.

Pamjet nga ngjarja tregojnë policinë që përplaset dhe arreston protestuesit, shumë prej të cilëve nuk kishin maska.

Turma brohoriti “liri” ndërsa marshuan nëpër rrugë duke fyer policinë. Disa protestues mbanin tabela që lexonin “jo më brava” dhe “ndaloni së na kontrolluari”.

Protesta kundër masave të koronës u mbajtën gjithashtu në qytete kroate. Ishin ata në Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar dhe Shibenik. Policia monitoroi dhe identifikoi protestuesit.

“Ky është një tubim spontan,” tha një nga organizatorët e protestës në Zagreb, një anëtare e Bordit Kryesor të partisë Kroacia e Lirë, Zana Beber.

Ajo deklaroi se mesazhi i saj kryesor është se ka shumë shtypje, “ne duam liri, jo skllavëri”. Ajo gjithashtu pretendon se kurora është një projekt politik.

“E gjithë historia është e fryrë, njerëzit e moshuar dhe të sëmurë tashmë po vdesin. Unë isha në të gjitha protestat, ne u përqafuam dhe u puthëm dhe askush nga ne nuk u infektua, “shtoi ajo.

Protestuesit gjithashtu dolën në rrugët e Lubjanës, këtë herë me makina, dhe policia reagoi dhe ndëshkoi pjesëmarrësit për shkelje të shumta të trafikut dhe mosrespektim të masave anti-epidemiologjike.

Për shkak të masave anti-epidemike të qeverisë, organizatorët e protestës u bënë thirrje qytetarëve të demonstrojnë në makinat e tyre dhe “masivisht, me zë të lartë dhe dukshëm të kritikojnë autoritetet aktuale”.

Protestuesit pretendojnë se qeveria ka provuar edhe një herë që ajo “përdor epideminë për diktaturën, shtypjen dhe shkeljet e të drejtave themelore të njeriut, të tilla si e drejta për shprehje të lirë” dhe njofton se protestat në makina do të mbahen çdo të Premte nga tani deri në heqjen e ndalimeve.

Protestuesit rrethuan rrugët në qendër të Lubjanës dhe rreth ndërtesës së Asamblesë Kombëtare dhe policia forcoi sigurinë në atë zonë, njoftoi televizioni publik slloven dhe agjensia STA raportoi.

Britanikët gjithashtu po ngrenë një ushtri kundër anti-vaksinave

Policia gjobiti 86 pjesëmarrës, raportoi 26 shkelje të një dekreti qeveritar që ndalon tubimet publike për shkak të epidemisë së virusit corona, 17 shkelje kundër sigurisë në trafik dhe dy shkelje për prishjen e rendit dhe paqes publike, megjithëse në rrjetet sociale pretendohet se shoferët dënoheshin vetëm për përdorimin e makinave. -Siren.

Dhjetra njerëz u arrestuan në Liège në Belgjikën Lindore të Dielën, pas një proteste spontane kundër shtetrrethimit të futur për shkak të epidemisë së virusit korona, njoftoi policia lokale.

Pasi filloi ndalimi i orarit në 10:00 (zgjat deri në 6 të mëngjesit), njerëzit filluan të mblidheshin spontanisht.

Policia menjëherë bëri në rrugë duke u përpjekur të parandalonte një protestë në shkallë të gjerë, sepse shumë njerëz u dyndën në rrugë, kryesisht të rinj.

Protestuesit iu përgjigjën shtypjes së policisë, me katër oficerë policie dhe tre protestues të plagosur, sipas informacionit zyrtar të regjimit.

Një karantinë e pjesshme u fut në Belgjikë në fund të Tetorit. Ambientet e hotelierisë u mbyllën, puna nga shtëpia u rekomandua dhe ora e ndalimit u vendos deri në një njoftim tjetër.

Në qytetin Kanadez të Calgary, qindra qytetarë marshuan nëpër rrugë kundër veshjes së maskave mbrojtëse dhe masave të tjera epidemiologjike. Ithtarët e teorive që maskat shkaktojnë infeksione bakteriale dhe kërpudhore, si dhe kundërshtarë të vaksinimit, morën pjesë në “Marshin për Liri”.

Në Francë, 70 protesta u mbajtën në të gjithë vendin rreth një ligji të diskutueshëm të sigurisë që do të kufizonte ndarjen e filmimeve dhe fotove të policisë gjatë veprimeve. Përplasjet shpërthyen në Paris, policia hodhi gaz lotsjellës, protestuesit dogjën rrugët dhe banka qendrore në kryeqytetin e Parisit u dogj. 47 persona u ndaluan në atë qytet, ndërsa 37 oficerë policie u plagosën, njoftoi policia.

 

 

Kategoritë
BotaLajme