Sulmi i YPG / PKK ndaj spitalit në Afrin të Sirisë vret shumë pacientë

Sulmi terrorist vret të paktën 19 civilë, përfshirë pacientë dhe personel mjekësor dhe plagos rreth 27 të tjerë, thonë zyrtarët.

Një sulm terrorist YPG / PKK në një spital në veriperëndim të Sirisë vrau të paktën 19 civilë – përfshirë pacientë dhe personel mjekësor dhe plagosi më shumë se 27, sipas zyrtarëve.

Predha Grad raketore dhe artilerie të shkrepura nga grupi terrorist YPG / PKK nga rajoni Tal Rifat i kontrolluar nga regjimi Asad goditi departamentin e urgjencës të Spitalit privat Shifa në qendër të rrethit Afrin, tha një deklaratë e lëshuar të shtunën nga Zyra e Guvernatorit të Provinca Hatay e Turqisë, pikërisht përtej kufirit.

Guvernatori po heton sulmin në koordinim me autoritetet lokale, shtoi deklarata.

Operacionet antiterror të Turqisë në Siri

Afrin u pastrua kryesisht nga terroristët YPG / PKK më 2018 përmes operacionit sulmues antiterror të Turqisë Dega e Ullirit, por grupi terrorist ende synon rajonin për të prishur paqen e vendosur nga forcat turke.

Grupi terrorist shpesh shënjestron Jarablus, Azaz, Afrin dhe al Bab duke sulmuar nga rajonet ngjitur Tal Rifaat dhe Manbij.

Në fushatën e saj më shumë se 35-vjeçare terroriste kundër Turqisë, PKK – e renditur si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE – ka qenë përgjegjëse për vdekjet e gati 40,000 njerëzve, përfshirë gratë, fëmijët dhe foshnjat.

YPG është degë Siriane e PKK.

Që nga viti 2016, Turqia ka nisur një treshe të operacioneve të suksesshme anti-terroriste përtej kufirit të saj në veri të Sirisë për të parandaluar formimin e një korridori terrori dhe për të mundësuar vendosjen paqësore të banorëve: Mburoja e Eufratit (2016), Dega e Ullirit (2018) dhe Pranvera e Paqes (2019).

Kategoritë
BotaLajme