Takimi Erdogan-Sanchez frikësoi Greqinë

Ministri grek Dendias diskutoi për ndërtimin e planifikuar të aeroplanmbajtëses mes Ankarasë dhe Madridit në takimin e tij me homologun e tij spanjoll.

Takimi i Presidentit së Turqisë Recep Tayyip Erdoğan me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez në Ankara pati një ndikim të gjerë në Athinë.

Në konferencën e përbashkët për shtyp që mbajti me Sanchez pas takimit, Erdogan tha: “Ne ndërtuam aeroplanmbajtësen së bashku me Spanjën dhe tani e kemi lëshuar në det, por shpresoj se tani dëshirojmë të bëjmë një aeroplanmbajtëse përsëri me Spanjën. .”

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij spanjoll, Jose Manuel Albares, pas fjalëve të Erdoganit.

Dendias i kërkoi Madridit të shpjegojë bashkëpunimin e mundshëm mes Turqisë dhe Spanjës për ndërtimin e aeroplanmbajtësve të rinj.

Sipas lajmeve të Kathimerit nga shtypi grek, Albares i ka bërë të ditur Dendias se do të vizitojë Athinën pas marrëveshjes Ankara-Madrid.

Nga ana tjetër, sipas televizionit SKAI, për të njëjtën çështje në Ministrinë e Jashtme është thirrur edhe ambasadori i Spanjës në Athinë Enrique Viguera.

Pala greke thotë se “nuk është e kënaqur” me eksportin e sistemeve të armëve të shteteve evropiane në Ankara.

I shqetësuar nga marrëdhëniet e ngushta mes Turqisë dhe Spanjës, zëdhënësi i qeverisë Giannis Oikonomou tha: “Kryeministri socialist spanjoll duhet të kishte marrë parasysh qëndrimin e përgjithshëm të Këshillit të Evropës”. përdori shprehjen.

Greqia, e cila dëshiron të fitojë epërsi ndaj Turqisë në Mesdhe dhe Egje, nuk dëshiron që Turqia të forcohet ushtarakisht.

Fakti që Turqia ka bërë emër në botë duke zhvilluar teknologji vendase dhe kombëtare është një nga temat e diskutuara shpesh në Greqi.

Greqia, e cila dëshiron që Bashkimi Evropian të qëndrojë pas saj, filloi gjithashtu aktivitete lobuese për të parandaluar Turqinë të ndërtojë një aeroplanmbajtëse të re me Spanjën.

Kategoritë
BotaLajme