Talenti më i madh në futbollin botëror p.ërdhunoi shqiptaren, dënim me 9 vite burg

Robinho, dikur një nga futbollistët më të talentuar në botë dhe anëtar i ekipit kombëtar brazilian, u dënua me nëntë vjet burg pasi u shpall fajtor për përdhunimin e një vajze shqiptare, transmeton Gazeta e Re

Një vendim i tillë u miratua në fund të vitit 2020, ai u konfirmua pas procedurës së apelimit dhe ai do të jetë në gjendje të dërgojë një apel në Gjykatën e Kasacionit të Italisë.

Robinho u shpall fajtor për përdhunimin e një vajze shqiptare në një klub nate.

Në vitin 2013, Robinho kreu krimin së bashku me një grup burrash.

Ministri brazilian i të Drejtave të Njeriut Damaraja Alves gjithashtu reagoi ndaj vendimit.

“Unë nuk kam asgjë për të thënë përveç – burgim të menjëhershëm. Ekziston një ankesë, por – çfarë mund të bëjë? Vetëm në burg ”, deklaroi Alves.
Robinho dikur ishte një talent i madh në futbollin botëror, ai filloi karrierën e tij në Santos, dhe pastaj ai luajti, ndër të tjera, për Real Madrid, Manchester City dhe Milan./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme