Tanzania feston presidenten e parë muslimane

Tanzania është betuar për presidenten e saj të parë muslimane, Samia Suluhu Hassan, disa ditë pasi njoftoi vdekjen e paraardhësit të saj John Magufuli, i cili vdiq papritmas nga një sulm në zemër transmeton Gazeta e Re.

Politikania 61-vjeçare ishte nënpresidente nën presidencën e Magufuli dhe ngritja e saj e papritur në majën e politikës së Tanzanisë ka bërë histori në vend dhe kontinent.

Magufuli ishte mohuesi më i hapur i kontinentit kundër Covid-19. Administrata e tij ndaloi numërimin e rasteve të koronavirusit në prill të vitit të kaluar dhe numrat kanë mbetur në 509 infeksione dhe 21 vdekje që nga ajo kohë.

Hassan njoftoi vdekjen e Magufuli, gjithashtu 61 vjeç, në fillim të javës në një adresë televizive ku ajo tha se ai vdiq nga një sëmundje zemre me të cilën ai ishte duke luftuar për 10 vitet e fundit.

Magufuli u pa për herë të fundit në publik më 27 Shkurt, dhe kishte zëra se ai ishte goditur nga Covid-19, duke pasur parasysh mohimin e tij të pandemisë.

Në një ceremoni televizive të betimit, Hassan, e cila gjithashtu njihet me dashuri si Mama Samia, në shenjë respekti të lartë që ajo mbahet në vend, përshkroi hidhërimin e saj në ngjarjet që çuan në inaugurimin e saj.

“Nuk është një ditë e mirë për mua të flas me ju sepse kam një plagë në zemrën time”, tha ajo, duke shtuar se “sot kam bërë një betim ndryshe nga pjesa tjetër që kam bërë në karrierën time. Ato u morën me lumturi. Sot bëra betimin më të lartë të zyrës në ditë zie”.

Hassan, një ekonomiste nga trajnimi, është përshkruar si një ndërtuese konsensusi dhe një politikane me fjalë të buta. Kryeministria e saj ka të ngjarë të futë një ton tjetër në politikën e Tanzanisë dhe ajo madje mund të kërkojë një shkëputje nga stili i qeverisjes së presidentit të ndjerë, i cili u shënua nga fjalime të gjata televizive dhe populizëm i pacipë.

Sipas kushtetutës, ajo do të shërbejë pjesën e mbetur të mandatit deri më 2025 pasi fitoi zgjedhjet vitin e kaluar. Hassan është presidentja e tretë myslimane në historinë e vendit dhe bashkohet me Sahle-Work Zewde të Etiopisë si presidentja e dytë femër në Afrikë.

Ndryshe nga homologu i saj etiopian, roli i të cilit është kryesisht ceremonial, Hassan do të ketë mundësinë për të riformuar vendin në disa mënyra.

Kur Hassan u zgjodh si një shoqe drejtuese e Magufuli, që përfaqësonte partinë Chama Cha Mapinduzi (CCM), ajo u bë e para femër e nominuar për presidente. Ajo më pas bëri historinë duke u bërë nënkryetarja e parë femër.

Një nga sfidat e para me të cilën Hassan do të duhet të merret është pandemia Covid-19. Vëzhguesit brenda vendit dhe jashtë do ta konsiderojnë përgjigjen e saj ndaj pandemisë si një shenjë e hershme se si ajo synon të sundojë vendin.

Hassan lindi më 27 janar 1960, në Zanzibar, një provincë gjysmë-autonome e Tanzanisë. Shumë në Tanzani dinë pak për presidenten e tyre të re pavarësisht rolit të saj si nënkryetare.

E njohur si një person intensivisht privat, mungesa e profilit të saj publik mund të funksionojë në favor të saj ndërsa përpiqet të bëjë një ndikim në vend.

Hassan kandidoi për zyrë publike për herë të parë më 2000, ku u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve të Zanzibarit. Nëna e katër fëmijëve ka mbajtur një sërë postesh në qeveri dhe organizata ndërkombëtare.

Pasi u zgjodh në fillim të viteve 2000, ajo ishte një nga ministrat e vetme femra të qeverisjes lokale, së pari duke shërbyer si ministre e punësimit për të rinjtë, e ndjekur nga mbikëqyrja e ministrisë së grave dhe fëmijëve dhe më pas investimet e turizmit dhe tregtisë.

Duke pasur parasysh profilin e saj në ekonominë e zhvillimit, ajo gjithashtu kaloi një periudhë pune në Programin Botëror të Ushqimit të KB (WFP) në vitet 1990. /Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme