Të tre anëtarët e presidencës së BIH do të takohen me Erdoganin, për shkak të situatës në Bosnje

Anëtarët e presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës së shpejti do të takohen me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan.

Këtë e ka bërë të ditur Erdogan gjatë bisedës në Turqi me organizata rreth të cilave e kanë origjinën qytetarët e Bosnjë-Hercegovinës. Ai tha se planifikon të presë në Bosnje-Hercegovinë anëtarin e Kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës dhe kryetarin e SNSD-së Milorad Dodik, e më pas kryetarin e Presidencës Zeljko Komsic (DF) dhe anëtarin e Kryesisë Sefik Dzaferovic (SDA). ).
Me atë rast, ai tha se, siç tha ai, do të bëjë çdo përpjekje që të mos cenohet besimi i presidentit të parë të ndjerë të Presidencës së Republikës së Bosnjë-Hercegovinës dhe liderit të parë të SDA-së, Alija. Izetbegoviq.

Erdogan: Nuk do të lejojmë të ndodhë ajo që ndodhi në BeH në vitet 1990
Dodik po ashtu sot konfirmoi se në ditët në vijim do të takohet me presidentin turk, të cilin tha se e vlerëson.

Ata do të diskutojnë situatën aktuale politike në Bosnje dhe Hercegovinë. Erdogan njoftoi gjithashtu se do të bëjë një vizitë njëditore në Serbi ose se do të ftojë presidentin serb Aleksandar Vuçiq të vizitojë Turqinë.

Kategoritë
LajmeRajoni