Tenistja e re e tronditur: Rusët na tallen dhe provokojnë në turne për shkak të luftës

Tenistja gjermane me origjinë ukrainase Eva Lys është habitur mjaft nga mesazhi që ka zbuluar në një intervistë për Eurosport gjerman, për luftën që goditi vendin nga vjen.

Lys (20) aktualisht është në turneun ITF në Nur-Sultan të Kazakistanit, por sot humbi nga çekja Linda Noskova në dy sete.

Megjithatë, fokusi e përfaqësueses së Gjermanisë, e cila ka lindur në Kiev, nuk është tenisi, por tmerret e luftës që po kalojnë të afërmit e saj më të afërt për shkak të pushtimit rus. Prindërit e Evës janë në Ukrainë dhe ajo është në kontakt të vazhdueshëm me ta.

“Unë mbaj kontakte me familjen time. Është shumë e rëndësishme për mua sepse lufta merr gjithçka me vete, veçanërisht ata që janë aty në vendngjarje. Prandaj ata kanë nevojë për mbështetje maksimale dhe kjo fillon me telefonatat dhe bisedat e rregullta”, Lys. tha.

Tenisti i ri gjerman u trondit më pas nga zbulimi i tenistëve rusë në turneun në Nur-Sulltan. Ai tregon se tallen me viktimat ukrainase dhe agresionin ndaj këtij vendi.
“Shumë lojtarë rusë që janë këtu tregojnë mungesë respekti për ata që janë prekur nga lufta në Ukrainë. Ata qeshin me të, tallen me të dhe tallen me ne. Ata vishen në mënyrë demonstrative me ngjyrat kombëtare ruse. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zgjerohet ajo që po ndodh vërtet.” Ky mesazh duhet të arrijë tek të gjithë”, tha tenistja e re.

Në turneun e Nur-Sulltanit, le t’ju kujtojmë, burra dhe gra luajnë dhe kalojnë shumë kohë së bashku, kështu që Evi Lys e ka edhe më të vështirë të dëgjojë histori në të cilat vendi i origjinës së saj tallen.

Kategoritë
BotaLajme