Tensionet në rritje, rajoni gjeorgjian, referendum për t’iu bashkuar Rusisë

80 ditë luftime mes Ukrainës dhe Rusisë dhe ende ekziston frika se konflikti mund të përhapet në shtete të tjera, në rajon dhe në Europë.

Një tjetër zhvillim i fundit vjen kësaj here nga Gjeorgjia, i cili me shumë gjasa shton mundësitë për rritje të tensioneve në rajon.

Osetia e Jugut, një rajon separatist në Gjeorgji, i mbështetur nga Rusia, ka vendosur të mbajë një referendum në muajin korrik, për t’iu bashkuar kësaj të fundit.

Lajmi u dha nga lideri Anatoly Bibilov, i cili informoi që data e caktuar për mbajtjen e referendumit është 17 korriku.

Kategoritë
BotaLajme