The Times: Vëllezërit Klitschko janë në listën e zezë të Putinit

Sipas The Times, Vladimir Putin ka përpiluar një listë të zezë me 23 persona që përfshin vëllezërit Klitschko. Vitali është kryebashkiak i Kievit që nga viti 2014, ndërsa Vladimiri, i cili u regjistrua në ushtrinë e vendit të tij, i ka qëndruar qartë këtyre ditëve pranë vëllait të tij dhe popullit ukrainas.

Dy ish-kampionët e botës në boks në peshat e rënda kanë mbajtur armë prej ditësh dhe duke përdorur popullaritetin e tyre për të kërkuar ndihmë në mbarë botën, publikisht.

Rusia thuhet se ka dërguar 400 mercenarë në Kiev për të vrarë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe anëtarët e qeverisë së tij në mënyrë që të dobësojë armiqtë e Vladimir Putin dhe të bëjë një tranzicion emergjent në rast se ata marrin kryeqytetin ukrainas.

“Putini ka përpiluar një listë të zezë me 23 zyrtarë dhe personalitete të rangut të lartë ukrainas. Mes tyre janë dy ish-kampionë të botës në boks në peshën e rëndë, vëllezërit Vitali dhe Vladimir Klitschko. Ata janë ndër ukrainasit më të dashur dhe janë bërë fytyra e rezistencës ndaj agresionit rus dhe “Vitaly ka qenë kryebashkiak i Kievit për tetë vjet dhe bashkimi vullnetar i Vladimirit në ushtrinë ukrainase për të mbrojtur atdheun e tij ka marrë një publicitet të madh në botë,” tha The Times në një raport.

Qeveria ukrainase u informua për këtë mision mëngjesin e së shtunës dhe pak orë më vonë Kievi shpalli shtetrrethim, ndërsa civilët u paralajmëruan qartë se do të konsideroheshin agjentë të Kremlinit nëse do të dilnin ndërkohë.

Putin urdhëroi pushtimin e vendit fqinj të enjten në mëngjes, kur nisi sulmet ushtarake në qytete të ndryshme të Ukrainës, përfshirë Kievin, dhe bisedimet e paqes kanë filluar në kufirin me Bjellorusinë, të cilat do të vazhdojnë.

Kategoritë
BotaLajme