Tre palestinezë qëllohen për vdekje nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor

Shin Bet tha në një deklaratë të publikuar nga gazeta Yedioth Ahronoth se katër ushtarë izraelitë u plagosën gjithashtu, duke përfshirë një në gjendje të rëndë.

Tre palestinezë u vranë nga forcat izraelite pranë qytetit Jenin të Bregut Perëndimor sot, sipas shërbimit të brendshëm të inteligjencës izraelite Shin Bet.

Shin Bet tha në një deklaratë të publikuar nga gazeta Yedioth Ahronoth se katër ushtarë izraelitë u plagosën gjithashtu, duke përfshirë një në gjendje të rëndë.

Shin Bet tha se forcat izraelite iu përgjigjën zjarrit të tre palestinezëve gjatë një operacioni për arrestimin e tyre, duke çuar në vdekjen e tyre.

Deklarata i akuzoi të tre për kryerjen e një sulmi të fundit me të shtëna në qytetin Tulkarm dhe për plane “për të kryer më shumë sulme në të ardhmen e afërt”.

Shin Bet tha se armë dhe granata dore dyshohet se u gjetën në makinën e tyre.

Brigadat Al-Quds, krahu i armatosur i lëvizjes Xhihadi Islam, konfirmoi vdekjen e tre palestinezëve, duke thënë se ata ishin anëtarë të grupit.

Grupi i identifikoi ata si Saeb Abhara, 30 vjeç, Khalil Tawalbeh, 24 vjeç, dhe Saif Abu Libdeh, 25 vjeç, duke thënë se ata vdiqën si rezultat i “një atentati të pabesë sionist”.

Një zyrtar i Shoqatës së Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha për AA se forcat izraelite kanë marrë trupat e tre palestinezëve të vdekur.

Kategoritë
BotaLajme