Treni ekspres Mynih – Pragë përplaset me një tren lokal: tre të vdekur e dhjetëra të plagosur (Foto)

Milavce, Republika Çeke –Tre persona vdiqën dhe tetë u plagosën rëndë të mërkurën kur një tren ekspres nga Mynihu në Pragë kaloi përmes një sinjali ndalimi dhe u përplas me një tren lokal udhëtarësh në Republikën Çeke, thanë autoritetet çeke.

Disa pasagjerë u dërguan me helikopterë në spitale nga vendi i përplasjes pranë fshatit perëndimor çek të Milavce, tha shërbimi rajonal i shpëtimit sipas Reuters. Pesëdhjetë njerëz pësuan lëndime më të lehta që nuk kërkojnë trajtim të menjëhershëm.

Një zëdhënëse e policisë tha se tre persona ishin vrarë. Ajo nuk mundi të konfirmojë raportet e mediave lokale se të vdekurit përfshinin shoferët e dy trenave dhe një pasagjer.

“Ex 351 kaloi përmes një sinjali që tregon Stop … dhe u përplas me një tren pasagjerësh,” tha Ministri i Transportit Karel Havlicek në Twitter, duke iu referuar trenit të shpejtë.

Trenat u përplasën pak pas orës 8 të mëngjesit (0600 GMT) pranë Milavce, 140 km (85 milje) në jugperëndim të kryeqytetit Pragë.

Treni i shpejtë goditi një tren lokal që udhëtonte nga Plzen në Domazlice, tha një zëdhënës i Ceske Drahy (Hekurudhave Çeke) i cili operon të dy trenat. Ai tha se dy shoferët e trenit ishin të dy çekë.

Një fotograf i Reuters përshkroi kabinën e shoferit të prishur në lokomotivën e trenit ekspres dhe pjesën e prishur të trenit lokal. Të dy trenat qëndruan drejt mbi ose pranë shinave.

Kategoritë
BotaLajme