Tri ushqime të fuqishme që do të forcojnë imunitetin tuaj gjatë gjithë vitit

Më poshtë janë ushqimet që do të ruajnë imunitetin tuaj dhe përgatisin trupin tuaj për të gjitha format e infeksioneve kërcënuese dhe mbrojnë lëkurën tuaj nga plakja e parakohshme dhe pezmatimet e tjera, të tilla si aknet dhe skuqja.

1. Shafran i Indisë

Bima e shafranit të Indisë është përdorur historikisht si erëz, agjent shërues dhe ngjyrë tekstili. Kjo erëz është një burim i fibrave dietike, vitaminave dhe mineraleve dhe përbërjeve biologjike aktive me efekte të dobishme në trupin tonë.

Shumë studime kanë treguar se vetitë antiinflamatore të shafranit janë të krahasueshme me ilaçet e fuqishme antiinflamatore që përdoren zakonisht.

Shafran i Indisë për shëndetin e kyçeve

Vetitë antiinflamatore e shafranit janë të dobishme në një numër sëmundjesh dhe mund të lehtësojnë ënjtjen e nyjave dhe ngurtësinë e mëngjesit, një veti shumë e dobishme për artrozën dhe artritin reumatoid.

Karakteristikat e forta antioksidues dhe antiinflamatore të shafranit të Indisë janë arsyeja pse është më e lehtë për njerëzit me nyje të sëmura kur e përdorin rregullisht këtë erëz. Në një studim të fundit të kryer me pacientë që kishin artrit reumatoid, shafrani u zbulua se zvogëlon ngurtësinë e kyçeve.

Zbatimi i shafran i Indisë në mjekësinë Ayurvedic

Për shkak të të gjitha më lart, shafran i Indisë ka një traditë të gjatë dhe të pasur të aplikimit në mjekësinë Ayurvedic ku përdoret në trajtimin e sëmundjeve reumatike dhe në përgjithësi në kushte inflamatore, pastaj në trajtimin e dispepsisë, ftohjeve, sëmundjeve të traktit urinar, sëmundjeve të lëkurës dhe si një ndihmë në uljen temperaturat e ngritura dhe si mjet për përshpejtimin e shërimit të plagës.

Një recetë për imunitet më të fortë

Kombinimi i shafranit, xhenxhefilit, limonit dhe ujit është plot me antioksidues dhe neutralizon radikalet e lira. Ai gjithashtu mund të zvogëlojë proceset inflamatore në trup, të rrisë imunitetin dhe të ulë kolesterolin. Ne ju sjellim një recetë për një pije nga përbërës që kanë një efekt të dobishëm në trupin tuaj:

Përbërësit e nevojshëm

3 limonë

1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë

një copë xhenxhefili

Përgatitja: Xhenxhefilin grijeni në një enë, shtoni shafran dhe shtrydhni limonin. Përzieni të gjithë përbërësit dhe shtoni 4 gota ujë. Mbani pijen në frigorifer.

Konsumi: Katër gota pije janë brenda dy ditësh. Ditën e parë, pini një gotë e gjysmë në mëngjes dhe gjysmë gote në mbrëmje. Ditën tjetër përsëritni të njëjtën gjë nga sasia e mbetur e pijeve. Konsumoni këtë pije për 2 deri në 3 javë, pastaj bëni një pushim për 3 deri në 4 muaj.

2. Aloe vera

Përveç efektit të saj të fuqishëm kundër plakjes, aloe vera është një aleat i vlefshëm për ruajtjen e ekuilibrit në trup, dhe gjithashtu mund të merret si një lëng.

Parandalimi i rrudhave

Çdo grua has në rrudha të padëshiruara në një moment. Përveç që ushqen lëkurën, aloe vera gjithashtu forcon dhe e mban atë elastike. Aloe vera gjithashtu përmban vitamina C dhe E, të cilat e mbajnë lëkurën të hidratuar.

Një ilaç natyral për puçrrat. Aloe vera ka veti antibakteriale dhe zvogëlon inflamacionin e lëkurës.

Siguron hidratim. Lëkura e hidratuar është elastike dhe e lëmuar. Nëse doni që fytyra juaj të duket shumë mirë, vendosni xhel aloe vera.

Rrudhat nuk hiqen lehtë, por masazhi i lëkurës me xhel aloe vera mund të lehtësojë ato në një masë të madhe.

3. Mjalti

Mjalti natyror është plot me antioksidues, enzima dhe minerale, përfshirë hekur, zink, kalium, kalcium, fosfor, magnez dhe selen. Përmban gjithashtu vitaminë B6, tiaminë, riboflavinë dhe niacinë. Ai gjithashtu largon radikalet e lira nga trupi, dhe kështu përmirëson funksionin e imunitetit. Në kombinim me shafran i Indisë, mjalti është një antibiotik jashtëzakonisht i fuqishëm natyral.

Ju mund ta përdorni këtë antibiotik natyral, i cili shpesh quhet mjaltë i artë për shkak të përbërjes së tij, për të parandaluar ftohjet, por edhe për të lehtësuar dhe trajtuar simptoma të caktuara. Nëse një ftohje tashmë ka ndodhur, përdorni mjaltin e artë si më poshtë:

dita e parë – gjysmë lugë çaji çdo orë

dita e dytë – gjysmë lugë çaji çdo dy orë

dita e tretë – gjysmë lugë çaji tre deri në katër herë në ditë

Kategoritë
FamiljeShëndetësi