Turqi, administrohen dozat e para të marrjes së vaksinës Pfizer-BioNTech

Turqia deri më tani ka marrë 2.8 milionë doza të vaksinës, e cila u zhvillua nga emigrantët turq të gjeneratës së dytë në Gjermani

Dozat e para të vaksinës Pfizer-BioNTech u administruan në kryeqytetin e Turqisë, Ankara

Turqia deri më tani ka marrë 2.8 milionë doza të vaksinës, e cila u zhvillua nga emigrantët turq të gjeneratës së dytë në Gjermani.

Gjithsej është vendosur të arrijnë 4.5 milionë doza në javët e ardhshme, u tha të martën ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca gazetarëve në Parlament.

Personat të cilët kanë pasur takime për vaksinën kundër COVID-19 në Spitalin e Qytetit të Ankarasë, iu kërkua preferenca e tyre midis vaksinave Pfizer-BioNTech dhe CoronaVac të Kinës.

Nuk ka efekte anësore të raportuara nga personat që vendosën të marrin vaksinën Pfizer-BioNTech.

Adem Ozsoy, një shtetas turk, tha se është i lumtur që ka marrë dozën e tij të parë të vaksinës.

Senol Bulcan, një tjetër që mori vaksinën, u bëri thirrje qytetarëve të regjistrohen për vaksina dhe tha se priste me padurim të shihte fundin e pandemisë.

Qytetarët në Turqi mund të caktojnë takime për vaksinat përmes telefonit, online dhe përmes një aplikacioni celular.

Kategoritë
BotaLajme