Turqi: Kompania turke vendosi të zhvillojë teknologjinë e raketës hibride për misionin e hënës

Delta V Space Technologies ka në plan të lëshojë raketën e vet në hapësirë ​​këtë verë transmeton Gazeta e Re.

Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë i Turqisë Mustafa Varank njoftoi të dielën se një kompani Turke, e quajtur Delta V Space Technologies, pritet të zhvillojë teknologji autentike të motorit hibrid për misionin hapësinor të vendit në hënë.

Kompania me qendër në Stamboll kryen aktivitete të projektimit dhe prodhimit në teknologjitë e raketave hibride. Që nga viti 2017, Delta V Space Technologies Inc ka punuar në zhvillimin, demonstrimin e teknologjisë dhe transformimin e produktit të teknologjive të motorëve kimikë të raketave që mund të përdoren në aplikime të përparuara hapësinore.

Në këtë kontekst, motorët e raketave, nën-teknologjitë e motorëve dhe nën-strukturat e nisjes janë duke u zhvilluar. Që të arrihet kjo, kompania ka për qëllim zhvillimin dhe shndërrimin e sistemeve konkurruese të nisjes, motorëve të fazës dhe motorëve që mund të veprojnë në hapësirë ​​brenda produkteve në botë.

Gjatë vizitës së tij në objektet e kompanisë, Varank tha se kompania po planifikon të hapë raketën e saj këtë verë.

“Ne presim që Delta V të zhvillojë motorë që do të bëjnë zjarrin tonë në hapësirë ​​në misionin tonë të hënës”, tha ministri.

Duke zbuluar programin hapësinor 10-vjeçar të Turqisë në shkurt, presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan gjatë ngjarjes së drejtpërdrejtë në televizion njoftoi se qëllimi i parë i programit gjithëpërfshirës ishte të krijonte kontakt me hënën më 2023, në 100 vjetorin e themelimit të republikës Turke.

Misione të tjera përfshijnë dërgimin e astronautëve turq në hapësirë, ndërtimin e një aeroporti turk dhe zhvillimin e teknologjisë së sofistikuar të satelitit dhe meteorologjisë.

Vërejtjet e ministrit erdhën disa javë pasi presidenti turk deklaroi programin. Duke dhënë detaje të mëtejshme rreth programit të planifikuar hapësinor turk, Varank tha se misioni në hënë do të përfundojë në dy faza.

Si hap i parë, Turqia do të kërkojë një ulje të përafërt në hënë falë raketës hibride kombëtare dhe autentike që do të lëshohet në orbitë në fund të vitit 2023 përmes bashkëpunimit ndërkombëtar.

Pastaj, faza e dytë pritet të zhvillohet më 2028, kur Turqia do të lëshojë raketat e saj në hapësirë ​​në të njëjtën mënyrë që bënë hetimin.

Sipas ministrit, harta hapësinore e vendit është projektuar për të hyrë në Turqi në arenën hapësinore dhe për të rritur pjesën e saj në zhvillimin e ekonomisë hapësinore.

Më 21 shkurt, kreu i Agjencisë Hapësinore të Turqisë (TUA), Huseyin Yildirim, i tha Anadolu Agency se Turqia për të arritur misionin e saj hapësinor synon të ketë më shumë se 10,000 specialistë në dhjetë vitet e ardhshme.

Duke theksuar nevojën e vendit për personel të kualifikuar, Yildirim tha se Turqia gjithashtu shpreson të përfitojë nga shkencëtarët e saj vendas që jetojnë nëpër botë.

Duke folur për buxhetin e agjencisë, kreu i TUA deklaroi se qeveria turke ndau 5.46 milion dollarë, por me fondet shtesë të siguruara nga disa institucione të tjera brenda vendit, totali arrin afërsisht 50 milion dollarë në vit.

“Projektet do të kenë buxhete të ndara përveç buxhetit të agjencisë. Po flasim për një program 10-vjeçar, jo për një buxhet që duhet të ndahet menjëherë. Do të paguhet gradualisht në kalendarë të caktuar”, shtoi ai.

Ai gjithashtu deklaroi se ndërtimi i raketës hibride kombëtare nga Delta V Space Technologies Inc do të hapë rrugën për qëllimin e parë të Programit Kombëtar Hapësinor të Turqisë, misionin ‘arritja e hënës’. /Gazetaere

 

 

Kategoritë
BotaLajme