Turqia bën përparime në prodhimin e automobilave elektrikë

Ekspertët thonë se vendi ka potencial të jetë si një treg i madh dhe një qendër e industrisë së makinave elektrike Gazeta e Re.

Ndërsa shumë kombe po kalojnë drejt energjisë së gjelbër në mënyrë që të ndërtojnë qytete miqësore me mjedisin, industria e automobilave gjithashtu ka ndërruar ingranazhe për të përqafuar burimet e ripërtëritshme të energjisë.

Në vitin 2020, tre milion makina elektrike u shitën në botë, një rritje prej 43 përqind mes kushteve të vështira të tregut të shkaktuara nga pandemia e Covid-19.

Prania e motorëve me energji elektrike, të cilat lëshojnë më pak emisione karboni krahasuar me karburantet fosile, janë rritur në rrugë me një ritëm të qëndrueshëm në 10 vitet e fundit.

Në Evropë, shitjet e makinave elektrike kanë parë një rritje të madhe, duke tejkaluar Kinën si tregun më të madh në botë për automjetet, sipas numrave të botuar së fundmi.

Nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për Turqinë, ku firma si Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota dhe Hyundai kanë linja furnizimi për të eksportuar makina në Evropë, numri i makinave hibride të prodhuara në vend është rritur me 150 përqind në krahasim me 2020.

Më 2011, ishin vetëm 47 automjete të tilla të regjistruara në Turqi. Pesë vjet më vonë, numri u rrit me një mijë për herë të parë dhe u rrit në rreth 15,000 më 2019. Numri i makinave të regjistruara elektrike dhe hibride ishte 17,749 në shkurt 2020 – ai arriti në 36,487 në fund të vitit. Deri në shkurt 2021, Turqia shtoi 44,291 makina, një rritje prej 150 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas Zëvendës Drejtorit të Qendrës Globale të Energjisë për Klimën dhe Energjinë e Avancuar të Këshillit të Atlantikut, David Livingston, Turqia tregon një potencial real të rritjes për tregun e automjeteve elektrike me automjetin e saj të parë tërësisht elektrik, të prodhuar në vend.

Duke folur për Agjencinë Anadolu vitin e kaluar, Livingston tha se prezantimi i automjetit të parë elektrik të brendshëm të Turqisë është një sinjal i qartë se elektrifikimi i sektorit të transportit është një “përparësi strategjike” për vendin.

Më 25 Mars të këtij viti, Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë i Turqisë, Mustafa Varank tha se projekti i automjeteve elektrike të Turqisë me Grupin e Përbashkët të Automjeteve të Turqisë (TOGG) do të prodhohet në fund të vitit të ardhshëm.

Do të jetë automjeti i parë elektrik që do të prodhohet në vend në Turqi, që është prezantuar në dhjetor 2019.

Pesë gjigantë industrialë: Anadolu Group, BMC, Kok Group, Turkcell dhe Zorlu Holding si dhe një organizatë ombrellë, Bashkimi i Dhomave dhe Shkëmbimeve të Mallrave të Turqisë, bashkuan forcat për të formuar Grupin e Përbashkët të Automjeteve të Turqisë (TOGG) në Qershor 2018.

Deri në vitin 2030, TOGG do të prodhojë dhe zotërojë të drejtat intelektuale dhe të pronës së pesë modeleve të ndryshme – SUV, sedan, c-hatchback, b-SUV dhe b-MPV. Fabrika e prodhimit të automjeteve, e cila parashikohet të kushtojë 22 miliard lira turke (3.7 miliardë dollarë), do të punësojë më shumë se 4,300 staf duke përfshirë 300 personel të kualifikuar.

Inxhinierët e TOGG janë përgjegjës për të gjithë dizajnin e të gjitha platformave origjinale dhe të patentuara të automjeteve elektrike për të pesë modelet.

Përveç kësaj, së fundmi, si i dyti i këtij lloji në Turqi pas TOGG, u njoftua një tjetër investim në strukturën e prodhimit të automjeteve elektrike.

Sa i përket zhvillimit të fundit, Ford Otosan, i cili është një ndërmarrje e përbashkët midis Koc Holding dhe gjigandit të automobilave me qendër në SHBA Ford, do të bëjë një investim prej 2 miliardë eurosh (gati 2,4 miliardë dollarë) për të prodhuar automjete komerciale dhe bateri të brezit të ri në fabrika të Turqisë.

Më parë, gjigandi i automobilave njoftoi se e gjithë rreshtimi i tij i automjeteve komerciale do të ofronte versione hibride tërësisht elektrike ose me priza deri në vitin 2024. Kompania shtoi se pret që dy të tretat e shitjeve të automjeteve të saj komerciale në Evropë të jenë të gjitha elektrike ose me priza në hibrid deri në vitin 2030.

Duke komentuar çështjen, Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan përshëndeti investimin e Ford Otosan.

“Turqia do të bëhet qendra më e madhe e prodhimit të automjeteve tregtare dhe elektrike të integruara në të ardhmen e industrisë së automobilave”, tha presidenti.

Ndërsa vendi eksportoi më shumë se 900,000 automjete në 180 vende në pesë kontinente vitin e kaluar, presidenti turk shtoi, “Ky moment që arritëm në vitin 2020 na mundësoi që të bëjmë një fillim të fuqishëm të vitit 2021.”

Në javët e fundit, dolën raporte nga disa media ndërkombëtare nga vende të ndryshme evropiane, të tilla si Gjermania, duke thënë se në të ardhmen, TOGG e Turqisë një ditë do të sfidojë Tesla dhe Volkswagen./Gazeta e Re.

Kategoritë
Të ndryshmeTeknologji