Turqia dërgon ‘qebapin’ e parë në hapësirë, por pas 38 kilometrave ra nga qielli (Video)

Shumë vende sapo kanë filluar të zhvillojnë ambiciet e tyre në hapësirë ​​dhe Turqia ka bërë diçka që nuk shihet çdo ditë.

Një qebap nga një restorant në Adana të Turqisë është “lëshuar” në stratosferë të martën. Pronari i restorantit Yasar Aydin, me ndihmën e sipërmarrësit dhe studentit të inxhinierisë İdris Albayrak, organizoi dërgimin e “qebapit të parë” në stratosferë.

Qebapi është e njohur në Adana dhe është bërë nga mishi i qengjit të mbështjellë rreth një tubi çeliku. Qebapi përgatitet dhe paketohet në një kuti të posaçme të krijuar për të përballuar temperaturat ekstreme, më pas lidhet me një tullumbace heliumi së bashku me kamerat dhe një pajisje gjurmuese.

Fluturimi me qebap u ndoq nga një numër i madh njerëzish dhe ishte një shfaqje e vërtetë teksa fluturoi mbi pjesën jugore të Turqisë.

Ai u dërgua në stratosferë më 12 prill, në përvjetorin e fluturimit të parë me njerëz në orbitë nga kozmonauti sovjetik Yuri Gagarin, i cili e bëri këtë më 12 prill 1961. Gagarin e bëri këtë në anijen kozmike Vostok 3KA, pra raketën Vostok-K të lëshuar nga kozmodromi Baikonur në Kazakistan. Udhëtimin rreth vendit e bëri për një orë e 29 minuta në një lartësi maksimale prej 301 kilometrash.

Turqia tani ka dërguar një qebap në udhëtim për kënaqësinë e masave të mbledhura, dhe pas një udhëtimi tre orësh, balona u ngrit në një lartësi prej 38 kilometrash, shpërtheu dhe më pas ra në det në brigjet e provincës turke. Hataj me parashutë.

Falë gjetësit, Aydin dhe ekipi i tij gjetën një qebap.

“Unë mendoj se alienët e sollën atë, sepse kishte shumë piper. Unë do të dërgoj një qebap me më pak piper herën tjetër,” tha Aydin me shaka.

Qëllimi i tij është të dërgojë qebapin më tej në hapësirë.

Duhet thënë se qebapi nuk është larguar nga atmosfera për shkak të balonës së heliumit, sepse për ta bërë këtë duhet të kapërcejë kufirin e lartësisë prej 100 kilometrash, pra të kapërcejë vijën Karman, kufirin midis Tokës. atmosferë dhe hapësirë.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme