Turqia fillon shpërndarjen e vaksinës Pfizer-BioNTech – azhurnimet më të fundit

Pandemia e koronavirusit ka vrarë mbi 2.8 milion njerëz dhe ka infektuar mbi 130 milion në të gjithë botën. Këtu janë zhvillimet e lidhura me virusin për 2 Prill transmeton Gazeta e Re.

Turqia fillon shpërndarjen e vaksinës Pfizer-BioNTech

Turqia ka filluar vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën Pfizer-BioNTech.

Doza e parë u administrua në Ankara. Qytetarët që e preferojnë atë më shumë se vaksina Sinovac mund ta kërkojnë atë gjatë takimit të tyre për vaksinim.

Ndërkohë, Turqia pritet të hapë vaksinën e saj të parë të prodhuar në vend Covid-19 deri në fund të verës, ka thënë ministri i shëndetësisë i vendit.

“Besoj se vaksina jonë e parë do të jetë e gatshme dhe e suksesshme deri në gusht, shtator, deri në afatin e verës,” tha Koca.

 Brazili zhvarros varret e vjetra për të bërë hapësirë për vdekjet e Covid-19 që po rriten

Qyteti më i madh i Brazilit i shpejtoi përpjekjet për të zbrazur varret e vjetra, duke i lënë vend një numri në rritje të vdekjeve Covid-19 ndërsa bashkia e qytetit e Sao Paulo regjistroi varrime rekord ditore këtë javë.

Varrmihësit në varrezat Vila Nova Cachoeirinha në pjesën veriore të qytetit punuan me kostume të bardha për të hapur varret e njerëzve të varrosur vite më parë, duke grumbulluar mbetjet e dekompozuara për tu larguar në një vend tjetër.

Zhvendosja e mbetjeve është standarde në operacionet e varrezave, tha sekretari komunal përgjegjës për shërbimet e varrimit, në një deklaratë.

India raporton lartësinë e gjashtë muajve të infeksioneve ditore mes bordurave të reja

India raportoi 81,466 infeksione të reja, numri më i lartë ditor në gjashtë muaj, pasi disa shtete u goditën nga një valë e dytë e koronavirusit.

Të dhënat e ministrisë së shëndetësisë treguan se numri i përgjithshëm i rasteve u rrit në 12.3 milion, duke e bërë Indinë vendin e tretë më të goditur nga virusi pas Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit. Numri i të vdekurve u rrit me 469 në 163,396.

Makinat e vaksinimit janë intensifikuar mes rritjes së fundit të rasteve dhe shumë shtete po konsiderojnë vendosjen e uljeve të reja në lëvizjen e njerëzve.

Meksika raporton 5,381 raste të reja, 454 vdekje

Meksika raportoi 5,381 raste të reja të konfirmuara dhe 454 më shumë vdekje, duke e çuar totalin e vendit në 2,244,268 infeksione dhe 203,664 vdekje, sipas të dhënave nga ministria e shëndetësisë.

Qeveria thotë se numrat e çështjeve reale ka të ngjarë të jenë shumë më të larta dhe të dhënat e ndara të botuara kohët e fundit nga ministria e shëndetësisë sugjeruan që numri aktual i të vdekurve nga koronavirus mund të jetë të paktën 60 përqind mbi shifrën e konfirmuar.

Shteti Queensland i Australisë fillon fundjavën e Pashkëve pa ndonjë rast të ri

Shteti Queensland i Australisë që ka qenë duke luftuar me një shpërthim të vogël nuk regjistroi asnjë rast të ri ndërsa vendi filloi atë që Kryeministri Scott Morrison e quajti një fundjavë të gjatë të Pashkëve ‘të shenjtë’.

Të enjten, një bllokim i parakohshëm tre-ditor u hoq në kryeqytetin e shtetit Brisbane, pasi autoritetet arritën të frenojnë përhapjen e virusit që shpejt u rrit në 18 raste.

Sidoqoftë, kostot ekonomike të shpërthimit pritet të jenë të konsiderueshme.

Media Australiane raportoi se shumë prej tyre kanë anuluar planet e tyre për të vizituar shtetin, një destinacion popullor për udhëtarët vendas gjatë pushimit të Pashkëve dhe pushimeve pasuese të mandatit shkollor.

Industria e turizmit pritet të humbasë 27 milion dollarë.

Rastet e konfirmuara të Gjermanisë rriten me 21,888 – RKI

Numri i rasteve të konfirmuara në Gjermani u rrit me 21,888 në 2,855,061, treguan të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Numri i raportuar i vdekjeve u rrit me 232 në 76,775, tregoi numri.

 Irlanda shton 26 vende në listën e detyrueshme të karantinës, heq një

Qeveria irlandeze shtoi 26 vende në një listë të shteteve që i nënshtrohen karantinës së detyrueshme të hotelit gjatë mbërritjes për shkak të koronavirusit, por nuk përfshiu vende shtesë nga Bashkimi Evropian ose Shtetet e Bashkuara.

Sipas një raporti në Gazetën Irlandeze të Pavarur, qeveria ishte këshilluar nga Zyrtari Kryesor i Mjekësisë për të shtuar 43 vende duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania dhe Italia në një listë të juridiksioneve që i nënshtrohen karantinës 12-ditore të hotelit pas mbërritjes.

Ukraina raporton një rekord të lartë ditor prej 19,893 rastesh të reja

Ukraina raportoi një rekord të lartë ditor prej 19,893 rastesh të reja gjatë 24 orëve të fundit, tha Ministri i Shëndetësisë Maksym Stepanov.

Lartësia e mëparshme e 18,132 rasteve u regjistrua në 26 Mars. Ukraina raportoi gjithsej 1,711,630 raste me 33,679 vdekje deri më 2 Prill.

Australia heton lidhjen e mundshme të rastit të mpiksjes së gjakut me vaksinën AstraZeneca

Australia po heton nëse një rast i çrregullimit të mpiksjes së gjakut të regjistruar ka të bëjë me vaksinën AstraZeneca koronavirus, tha Zëvendës Kryeshefi i Mjekësisë Profesor Michael Kidd.

Media Australiane raportoi se një burrë 44 vjeç u shtrua në një spital në Melburn me ditë të mundshme të mpiksjes pasi kishte marrë vaksinën.

“Hetuesit nuk kanë konfirmuar në këtë kohë një lidhje shkakësore me vaksinën AstraZeneca, por hetimet janë duke vazhduar,” tha Kidd në një konferencë televizive.

Prodhuesi i vaksinave kineze Sinovac thotë se dyfishon kapacitetin e prodhimit

Firma biofarmaceutike kineze Sinovac tha se një linjë e tretë e prodhimit për vaksinën e saj është vënë në përdorim, duke dyfishuar kapacitetin e saj vjetor të goditjeve në dy miliardë doza.

CoronaVac i saj është një nga katër vaksinat e brendshme të dhëna me miratim të kushtëzuar nga autoritetet kineze, e cila ndihmon në nxitimin e barnave të urgjencës në treg.

Të mërkurën, ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë thanë se një analizë e përkohshme e të dhënave të provave klinike nga dy vaksinat kineze, përfshirë produktin e Sinovac, tregoi se ata demonstruan “siguri dhe efikasitet të mirë”, megjithëse akoma më shumë të dhëna duhen.

 Brazili raporton 91,097 raste të reja, 3,769 vdekje

Brazili ka regjistruar 91,097 raste të konfirmuara shtesë të koronavirusit të ri në 24 orët e fundit, së bashku me 3,769 vdekje nga Covid-19, tha Ministria e Shëndetësisë.

Brazili ka regjistruar gati 13 milion raste që nga fillimi i pandemisë, ndërsa numri zyrtar i të vdekurve është rritur në 325284, sipas të dhënave të ministrisë

Rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar gjeti gjithsej 30 raste të ngjarjeve të mpiksjes së gjakut pas përdorimit të vaksinës AstraZeneca

Rregullatorët britanikë kanë thënë se kanë identifikuar 30 raste të ngjarjeve të rralla të mpiksjes së gjakut pas përdorimit të vaksinës AstraZeneca Covid-19, 25 më shumë sesa raportoi agjencia më parë.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor tha se nuk kishte marrë raporte të tilla të ngjarjeve të mpiksjes pas përdorimit të vaksinës të bërë nga BioNTech SE dhe Pfizer Inc.

Mbretëria e Bashkuar ofron 400 milion £ për të ndihmuar shërimin e kulturës Covid

Britania do të ofrojë qindra miliona paund në grante për të ndihmuar rimëkëmbjen e vendeve kulturore dhe vendeve të trashëgimisë të goditura nga pandemia, qeveria ka njoftuar.

Rreth 2,700 organizata duke përfshirë festivalin e muzikës Glastonbury do të përfitojnë nga grantet që kapin shumën 400 milion million (550 milion dollarë dhe 470 milion euro), tha ministria e kulturës në një deklaratë.

Paratë janë pjesë e një Fondi për Rimëkëmbjen e Kulturës prej 1.57 miliardë £ të krijuar nga qeveria për të ndihmuar sektorin e sëmurë të mbijetojë me vendet e mbyllura mes kufizimeve për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

 Franca të ndalojë pirjen në natyrë nën kufizime të reja

Pijet alkoolike do të ndalohen në parqet franceze dhe hapësirat e tjera publike në natyrë si pjesë e bllokimit të ri të kufizuar në të gjithë vendin për të ndaluar krizën Covid-19, ka njoftuar Kryeministri Jean Castex.

Duke iu drejtuar Asamblesë Kombëtare, Castex gjithashtu tha se autoritetet do të shpejt të shpërndanin grupe me më shumë se gjashtë vetë në brigjet e lumenjve ose shesheve pas kufizimeve të reja të zbuluara nga Presidenti Emmanuel Macron të Mërkurën vonë.

Castex tha se ai “pa rezervë” dënoi njerëzit që nuk kishin respektuar rregullat, pasi u shfaqën imazhet e turmave që zhvendosnin birrë në brigjet e lumenjve në rrezet e diellit të pranverës në qytete duke përfshirë Parisin dhe Lionin.

Ndërkohë, prokurorët duhet të “hetojnë sistematikisht” organizatorët e partive klandestine për të vënë jetën e të tjerëve në rrezik, shtoi ai.

Madagaskari bashkohet me Covax pas kthesës së vaksinës

Ministri i shëndetësisë i Madagaskarit ka njoftuar se vendi ishte bashkuar me programin e ndarjes së vaksinave COVAX, duke ndjekur një premtim të fundit për të hapur goditjet pas disa muaj rezistence nga presidenti.

Vaksinimi ende nuk ka filluar në vendin ishull të Oqeanit Indian, ku Presidenti Andry Rajoelina mbajti një qëndrim të ashpër kundër goditjeve që shumica e qeverive të tjera u përpoqën të siguronin.

Në vend të kësaj, Rajoelina qëndroi pa pushim pranë një infuzioni bimor të bërë në vend që ai pretendon se është një “kurë” koronavirus, duke thënë muajin e kaluar se ai nuk ngutej të fillonte inokulime masive për qytetarët e tij dhe as të merrte goditje vetë.

Por kritikat e ashpra e detyruan atë të bënte një kthesë javën e kaluar, kur zyra e tij tha se qeveria do të “kërkonte” dhe “përdorte” vaksinat kundër Covid-19.

Madagaskar, një ishull me rreth 27 milion banorë, ka regjistruar më shumë se 24,600 raste koronavirusesh, përfshirë të paktën 433 vdekje. /Gazeta e Re.

 

Kategoritë
BotaLajme