Turqia më 23 janar nis ndërtimin e fregatës së saj kombëtare “Istanbul”

Anija e gjatë 113 metra do t’i dorëzohet Komandës së Forcave Detare në vitin 2023.

Anija e parë e klasit të parë që do të prodhohet nën projektin e MILGEM të Turqisë për ndërtimin e anijes luftarake kombëtare do të nisë më 23 janar, raporton Anadolu Agency (AA).

Fregata 113 metra e gjatë “Istanbul” pritet t’i dorëzohet Komandës së Forcave Detare të Turqisë në vitin 2023, e cila do të shërbejë për mbrojtjen e avancuar ajrore dhe luftën tokësore, luftën e mbrojtjes nga nëndetëset dhe aktivitetet e patrullimit.

Anija do të jetë e pajisur me sisteme indigjene të kërkimit dhe ndjekjes infra të kuqe të zhvilluara nga korporata turke e mbrojtjes ASELSAN.

Ajo do të integrohet gjithashtu me një sistem sulmi elektronik të bërë nga Turqia, sipas zyrtarëve.

Anija do të ketë gjithashtu raketa të prodhuara në vend dhe mburoja anti-torpedo.

Projekti MILGEM është një program kombëtar i anijeve luftarake turke për zhvillimin e korvetave dhe fregatave shumë qëllimëshe që mund të përdoren në një sërë misionesh, përfshirë zbulimin, mbikëqyrjen, paralajmërimin e hershëm, luftën anti-nëndetëse, luftën tokë-tokë dhe tokë-ajër dhe për operacionet amfibe.

Kategoritë
BotaLajme