Turqia realizon eksportet e para të “dronëve kamikaze”

Ismail Demir, kreu i Presidencës së Industrive të Mbrojtjes të Turqisë, tha se me aftësitë e saj të përparuara, industria turke e mbrojtjes vazhdon të hapet në botë.

Turqia ka eksportuar dronët e saj autonomë sulmues Kargu, të njohur gjithashtu si dronë kamikaze, prodhuar nga kompania turke e mbrojtjes STM për herë të parë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Pas negociatave të nivelit të lartë, është nënshkruar kontrata e parë për eksportet e dronëve Kargu, tha STM në një deklaratë.

“Sipas kontratës, dorëzimi i dronëve Kargu do të përfundojë në vitin 2021”, tha kompania.

Vendi i destinacionit për eksportet e dronëve nuk është njoftuar ende.

Ismail Demir, kreu i Presidencës së Industrive të Mbrojtjes të Turqisë, tha në Twitter se me aftësitë e saj të përparuara, industria turke e mbrojtjes vazhdon të hapet në botë.

Me aftësitë e tij të avancuar të vizionit, Kargu mund të funksionojë si një platformë e vetme dhe si pjesë e tufës deri në 20 platforma, siç është testuar në ushtrimet që filluan të kryheshin më 2019.

Kargu tashmë përdoret në mënyrë efektive nga Forcat e Armatosura Turke në terren.

Kategoritë
BotaLajme