Turqia shpëton 7 shtetas të saj të mbajtur në Libinë lindore për 2 vjet

Ambasada e Turqisë në Tripoli dhe Agjencia Kombëtare e Inteligjencës (MIT) ndoqën nga afër rastin dhe bashkëpunuan me njësitë përkatëse për të siguruar kthimin e sigurt të qytetarëve, tha Ministria e Jashtme turke.

Shtatë shtetas turq, të cilët mbaheshin në lindje të Libisë për gati dy vjet, janë shpëtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme turke, shtetasit u kthyen në vend të sigurtë falë përpjekjeve të përbashkëta të autoriteteve.

Ambasada e Turqisë në Tripoli dhe Agjencia Kombëtare e Inteligjencës (MIT) ndoqën nga afër rastin dhe bashkëpunuan me njësitë përkatëse për të siguruar kthimin e sigurt të qytetarëve, shtoi ministria.

Ministria përshëndeti gjithashtu qeveritë e Libisë dhe Katarit për ndihmën e tyre në lirimin e qytetarëve turq.

Lufta civile e Libisë, e cila vazhdoi që nga rrëzimi dhe vrasja e Muammar al-Gaddafit në vitin 2011, u përkeqësua në vitin 2019 kur gjenerali renegat Khalifa Haftar ndërmori një sulm ushtarak për të rrëzuar qeverinë e njohur ndërkombëtarisht me bazë në Tripoli për të marrë kontrollin e vendit.

Në prill 2019, Haftar, i cili komandonte forcat besnike të një qeverie rivale me bazë në Libinë lindore, nisi një fushatë të gjerë për të marrë kryeqytetin, por forcat e tij nuk arritën qëllimin e tyre parësor, megjithëse pushtuan disa qytete dhe qytete strategjike në afërsi.

Në mars të këtij viti, një autoritet kalimtar i zgjedhur i përbërë nga një qeveri uniteti dhe një këshill presidencial mori detyrat e tij për të udhëhequr vendin drejt zgjedhjeve.

Mes përpjekjeve që Libia të ecë përpara, udhëheqësi puçist Haftar ende po vepron në mënyrë të pavarur nga qeveria legjitime dhe drejton një milici të armatosur që kontrollon shumë zona. Ai e quan veten “komandanti i përgjithshëm i Ushtrisë Kombëtare Libiane”, duke kundërshtuar kompetencat e këshillit presidencial.

Kategoritë
BotaLajme