U tërhoq zvarrë dhe u arrestua, pyetjet sfiduese të palestinezes ndaj ushtarit izraelit (Video)

Një video e arrestimit të një të re palestineze Mariam Afifi në Jeruzalem u publikua në rrjetet sociale. Pas arrestimit brutal, një nga ushtarët e kapi Marijamin nga hixhabi dhe e tërhoqi zvarrë përgjatë asfaltit. Më pas, kjo palestineze i bëri disa pyetje shumë interesante ushtarit izraelit.

Kjo bisedë midis Mariam dhe ushtarit izraelit u botua nga portali “Zëri hebre për paqen”, i cili u bëri thirrje hebrenjve në të gjithë botën të pyesin veten nëse duan që fëmijët e tyre të jenë brutalë si ushtari në video.

“Çfarë bëra, unë vetëm po mbroja vajzën që u rrah, ishte kjo arsyeja pse u arrestova?”, pyeti Mariam ushtarin izraelit, i cili qëndronte i heshtur.

Pas kësaj, Miriam deklaroi se ajo u arrestua sepse po mbronte vetëm njerëzit që ishin dëbuar padrejtësisht nga shtëpitë e tyre. Dhe pastaj ajo e pyeti se si ndihej dhe nëse dëshironte që fëmijët e tij të rriteshin duke mbrojtur të drejtat e tyre apo t’u shërbenin atyre që terrorizojnë dhe shtypin njerëzit e tjerë.

“Si ndiheni, mbase keni një familje, fëmijë, doni që fëmijët tuaj të rriten duke mbrojtur të drejtat e tyre apo të drejtat e shtypësve? A është kjo ajo që doje kur ishe i ri, kur ishe fëmijë, të ishe në anën e gabuar, është ajo që dëshiroje,” pyeti Mariam ushtarin e hutuar izraelit. /tesheshi.com/

 

Kategoritë
BotaLajme