Udhëheqësi shtypës i ish -Jugosllavisë humbi jetën nga Covid-19

Politikani serb Borislav Jovic (Borislav Yovic), një nga udhëheqësit e fundit të Jugosllavisë socialiste dhe i afërt me liderin serb kriminel të luftës, Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në moshën 93 -vjeçare.

Sipas raporteve në mediat serbe, Jovic vdiq në spitalin ushtarak ku u trajtua të hënën për shkak të Covid-19.

I njohur si një politikan që mbështet pa kushte politikat e Millosheviçit, Jovic, si President i Këshillit Presidencial të Jugosllavisë, gjatë protestave në shkallë të gjerë të opozitës më 9 mars 1991, urdhëroi tanket të zbresin në rrugët e Beogradit dhe të shpërndajnë protestuesit që brohorisnin “Saddam Millosheviq”.Gjatë udhëheqjes së Jovic, i cili njihet për këtë praktikë që tronditi Jugosllavinë dhe botën, tensionet mbizotëruan në atmosferën midis republikave brenda Jugosllavisë dhe u ndje fuqishëm se fundi i Jugosllavisë po afrohej.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme