Ukraina akuzon Rusinë për kërcënim ‘haptazi’ për shkatërrim

Ministri i jashtëm i Ukrainës thotë se veprimet dhe deklaratat e Moskës kanë për qëllim përshkallëzimin e tensioneve ushtarake dhe minimin e përpjekjeve diplomatike për të zgjidhur konfliktin ruso-ukrainas.

Ministri i jashtëm i Ukrainës ka thënë se Rusia po kërcënonte në mënyrë flagrante Ukrainën me shkatërrim, ndërsa vendet perëndimore ngrenë alarmin mbi përshkallëzimin e konfliktit separatist.

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba tha gjatë një konference shtypi me homologët e tij Lituanezë, Letonikë dhe Estonezë se ekspertët dhe zyrtarët rusë “haptas po kërcënojnë Ukrainën me luftë dhe shkatërrimin e shtetësisë ukrainase”.

“Ne dënojmë përkeqësimin e Rusisë të situatës së sigurisë, veprimet dhe deklaratat e Moskës që synojnë përshkallëzimin e tensioneve ushtarake dhe minimin e përpjekjeve diplomatike për të zgjidhur konfliktin ruso-ukrainas,” tha Kuleba të enjten.

“Vija e kuqe e Ukrainës është kufiri shtetëror. Nëse Rusia kalon vijën e kuqe, atëherë do të duhet të vuajë,” shtoi ai.

“Sot, të katër ne mund të deklarojmë vendosmërisht se dënojmë përkeqësimin e situatës nga Rusia, veprimet dhe deklaratat e Moskës që synojnë përshkallëzimin e tensioneve,” tha Kuleba në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrat e Balltikut në Kiev.

“Bota është në anën e Ukrainës dhe ligjit ndërkombëtar dhe ky është një nga elementët e frenimit të Rusisë nga veprimet e pamatur”, shtoi ai.

Konflikt i zierë

Kiev ka luftuar separatistët pro-rusë në dy rajone të shkëputura në lindje të vendit që nga viti 2014 kur Moska aneksoi gadishullin e Krimesë nga Ukraina.

Ukraina këtë javë akuzoi Rusinë për grumbullimin e mijëra personelit ushtarak në kufijtë e saj veriorë dhe lindorë dhe një rritje e fundit e luftimeve ka përmbysur një marrëveshje armëpushimi vitin e kaluar që kishte sjellë qetësi relative të konfliktit.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë akuzojnë Rusinë për dërgimin e trupave dhe armëve për të mbështetur separatistët – pretendimet që Moska i mohon.

 

 

Kategoritë
BotaLajme