Ukraina deklaron se një anije mallrash japoneze u godit me raketë nga forcat ruse

Në brigjet e Ukrainës, një anije mallrash që i përkiste një kompanie japoneze u godit me rakete. Bëhet e ditur se një personel i ekuipazhit mbeti i plagosur.

Në brigjet e Ukrainës, një anije mallrash që i përkiste një kompanie japoneze u godit me rakete. Bëhet e ditur se një personel i ekuipazhit mbeti i plagosur.

Sipas agjencisë japoneze të lajmeve “Kyodo”, kompania e anijeve e regjistruar në provincën Ehime në perëndim të Japonisë, raportoi se anija e tyre e mallrave “Namura Queen”, e cila po lundronte në Detin e Zi, u godit nga një raketë.

Bëhet e ditur se një nga 20 anëtarët e ekuipazhit filipinas në bordin e anijes me flamur të Panamasë, e cila u dëmtua pasi raketa goditi në brigjet e Ukrainës, mbeti i plagosur.

U vu re se anija e mallrave aktualisht është në gjendje të vazhdojë lundrimin e saj dhe është në rrugën e saj drejt Turqisë për inspektime të vlerësimit të dëmeve.

Sipas informacionit të “Kyodo”, bazuar në agjencitë e huaja të lajmeve, autoritetet ukrainase raportuan se anija u qëllua nga forcat ruse.

Kategoritë
BotaLajme