Ukraina përdor dronin e armatosur turk në Donbas për herë të parë

Forcat e Armatosura thanë se ‘Bayraktar TB2’ u përdor për herë të parë për të detyruar separatistët të respektojnë armëpushimin.

Forcat e Armatosura të Ukrainës në mediat sociale kanë shpërndarë pamjet e vendosjes së tyre të parë luftarake të një droni të armatosur turk ‘Bayraktar TB2’ për të shkatërruar një obus të përdorur nga separatistët pro-rusë në Donbas.

Forcat e Armatosura thanë se ‘Bayraktar TB2’ u përdor për herë të parë për të detyruar separatistët të respektojnë armëpushimin.

Në njoftimin në mediat sociale thuhet se një ushtar ukrainas u vra dhe dy të tjerë u plagosën nga obusi.

Forcat ruse hynë në gadishullin e Krimesë në shkurt të vitit 2014, me presidentin Vladimir Putin që e ndau zyrtarisht rajonin në dy subjekte të ndara federale të Federatës Ruse muajin mars të të njëjtit vit.

Turqia dhe SHBA, si dhe Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (OKB) e konsiderojnë aneksimin si të paligjshëm.

Sipas OKB-së, që nga viti 2014 luftimet midis forcave të qeverisë ukrainase dhe separatistëve pro-rusë në Donbas kanë regjistruar më shumë se 13 mijë njerëz të vrarë.

Ky rajon është një nga burimet e shumta të grindjeve midis Rusisë dhe Ukrainës.

Kategoritë
BotaLajme