Ukraina rrezikon të mos prodhojë mjaftueshëm grurë për eksport në 2022-in

Një këshilltar i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar se Ukraina rrezikon të mos jetë në gjendje të prodhojë mjaftueshëm kultura për të përmbushur kuotat e eksportit për këtë vit.

Këshilltari i Zelensky tha se ky skenar mund të ndodhë nëse fushatat e mbjelljes në Ukrainë ndërpriten për shkak të pushtimit rus, i cili ka hyrë më ditën e 24, shkruan abcnews.al.

“Ukraina ka rezerva të mjaftueshme drithi dhe ushqimi për të mbijetuar për një vit, por nëse lufta vazhdon… (Ukraina) nuk do të jetë në gjendje të eksportojë grurë në botë,” tha këshilltari i Zelenskyt.

Ukraina është eksportuesi i pestë më i madh në botë i grurit dhe mendohet se konflikti mund të krijojë një krizë globale të sigurisë ushqimore.

Ky është një shqetësim i veçantë për Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, të cilët konsumojnë sasinë më të lartë të grurit për frymë, rreth dyfishi i mesatares botërore.
Më shumë se gjysma e drithërave importohen nga Ukraina dhe Rusia.

Kategoritë
BotaLajme