Ukrainasi përmes një fotoje në Twitter mësoi se i ishin vrarë gruaja dhe fëmijët

Skena të tmerrshme po vijnë nga Ukraina në ditën e 22-të që kur Rusia filloi pushtimin. Ka gjithnjë e më shumë civilë të vrarë, shumë prej tyre fëmijë. Më 6 mars 2022, Serhiy Perebyinis mësoi lajmin më të keq dhe më të dhimbshëm të jetës së tij përmes një fotoje në Twitter – gruaja dhe dy fëmijët e tij u vranë. Ai ndau historinë e tij tragjike me shikuesit e CNN.

Ai ishte i martuar me Tetianën prej 23 vitesh dhe në vitin 2013 u martuan sërish, këtë herë në kishë. Ata janë bashkë që në shkollën e mesme.

“Ajo ishte një person shumë i lumtur. Ajo ishte drejtore financiare e një kompanie të madhe amerikane. Kemi kaluar shumë kohë së bashku si familje. Ne hipnim biçikleta, bënim ski në dimër, shkonim në vilën tonë në fshat ku ajo pëlqente të mbillte lule. Ne na pëlqente që fundjavat tona të ishin shumë aktive”, tha Serhiy.

Pjesa tjetër e rrëfimit përloti prezantuesen e CNN, por edhe një numër të madh njerëzish në mbarë botën. Serhiy ishte në Ukrainën lindore për t’u kujdesur për nënën e tij të sëmurë, ndërsa gruaja dhe fëmijët e tij mbetën pranë Kievit. Gjatë asaj kohe, ata gjithashtu komunikuan përmes vendndodhjes gjeografike dhe hartave të Google.

“Atë mëngjes vura re se kishte një gjeolokacion të pazakontë midis Kievit dhe Irpin, dhe 20 minuta më vonë telefoni i saj u zhvendos në një spital në Kiev. Dyshova se diçka nuk shkonte dhe i kërkova një shoku të shkonte në spital dhe të zbulonte nëse kishte ndonjë lajm të keq. Dhe më pas ishte lajmi në Twitter se kishte një bombardim me mortaja në Romance në të cilën u vra një familje – një baba, një nënë dhe dy fëmijë. I njoha fëmijët e mi, rrobat dhe gjërat e tyre në foto. Telefonova një shok dhe i thashë që fëmijët e mi kishin vdekur, trupat e tyre ishin shtrirë në trotuar dhe pyeta nëse mund të më ndihmonin të gjeja gruan time”, tha ai.

Por gruaja kishte vdekur. Tatiana, Mikita dhe Alice, së bashku me një vullnetar të kishës që i ndihmoi ata, Anatoly Berezhnyi, u vranë teksa vraponin nëpër mbetjet e betonit të një ure të dëmtuar në qytetin e tyre Irpin, duke u përpjekur të evakuoheshin në Kiev. Bagazhi i tyre – një valixhe blu, një valixhe gri dhe disa çanta shpine – ishin të shpërndara pranë trupave të tyre, së bashku me një çantë jeshile që përmbante një qen të vogël që leh.

Një foto e familjes dhe zotit Berezhny të shtrirë të përgjakur dhe të palëvizur është bërë nga fotografi i New York Times, Lynsey Addario. Ajo u shpërnda në Twitter dhe kështu Serhiy, por edhe e gjithë bota mësoi se objektivi i sulmeve ruse janë civilët.

Tani, Serhiy ka mbetur me foto dhe pamje si kujtim.

“Alice dhe Mikita ishin fëmijë normalë, të lumtur. Djali im ishte 18 vjeç dhe ishte në vitin e dytë të universitetit. Ai studioi programim dhe donte të bëhej ekspert IT. Vajza ime ishte nëntë vjeç. Ajo i pëlqente të kërcente, të pikturonte dhe të mësonte anglisht, “tha ai ndërsa një reporter i CNN qau.

Ai tani jeton me katër familje nga Donbass në shtëpinë ku gruaja e tij do të evakuohej. Mes tyre ka edhe të afërm dhe i biri i tij.

“Ne nuk do të largohemi nga Kievi. Do të qëndrojmë deri në fund”, tha ai.

Familja Perebyinis ishte zhvendosur tashmë një herë për shkak të luftës, në vitin 2014, kur jetonin në Donetsk në lindje, dhe Rusia nxiti një kryengritje separatiste. Ata u zhvendosën në Kiev për t’i shpëtuar luftimeve dhe filluan të rindërtonin jetën e tyre. Por jo-njerëzit i kanë bërë ëndrrat e tyre të mos realizohen së bashku./Gazetaere

Kategoritë
BotaLajme