‘Unë zgjohem i tmerruar’: ofensiva izraelite mundon fëmijët e Gazës

Të lindur dhe të rritur në katërmbëdhjetë vitet e fundit të bllokadës dhe dhunës izraelite, fëmijët në Gaza ndihen aq të pambrojtur dhe të pambrojtur si kurrë më parë.

“Unë nuk dua të vdes”, tha një vajzë pesë-vjeçare ndërsa lotonte në shtratin e saj në Gaza, Palestinë.

“Kam frikë se shtëpia jonë do të shembet… Kam frikë se do të vdesim të gjithë,” tha ajo në një dëshmi video të regjistruar nga nëna e saj, Randa Kamil.

“Pse do të vdisje, e dashur? Ti nuk do të vdisësh… Mos u shqetëso. Shtëpia nuk do të shembet,” u përgjigj nëna e saj, Kamil, për ta ngushëlluar.

Por ajo që Kamil i tha vajzës së saj është larg realitetit. Për shtatë ditët e fundit, fëmijët në Gaza kanë qenë duke përjetuar një breshëri të pandërprerë të zjarrit me raketa që shkatërronte ndërtesa apartamentesh, rrugë dhe infrastrukturë tjetër publike.

Më 16 maj, 10-vjeçari Aziz al Kolak u zgjua nën rrënojat e shtëpisë së tij. Ai pa prindërit e tij të gjakosnin me të madhe dhe nuk e dinte që një sulm ajror izraelit do të zhdukte të gjithë familjen e tij.

“E kuptova që isha i vetmi i mbijetuar. Unë pashë nënën dhe babanë tim që gjakosnin për vdekje ”tha ai në spital ndërsa tregonte gjashtë orët që kishte kaluar nën rrënoja. Bomba vrau gjithashtu dy vëllezërit e vegjël të Kolak, Zaid dhe Adam, të moshës 8 dhe 4 vjeç.

Ai më vonë u fotografua duke vajtuar i vetëm përpara trupit të nënës së saj që ishte i mbuluar me një çarçaf të bardhë.

Izraeli thotë se dërgoi një mesazh paralajmërues përpara sulmeve ajrore, duke kërkuar që banorët e Rimal, një lagje në Gaza perëndimore, të lirojnë shtëpitë e tyre. Por si familja al-Kolak, shumë të tjerë nuk patën një shans për të gjetur një vend më të sigurt për strehim. Fushata e pamëshirshme e sulmeve ajrore rrafshoi të gjithë zonën. Nëntëmbëdhjetë palestinezë të tjerë u vranë në lagje atë natë.

Banorët nga lagje të ndryshme thonë se Izraeli, në fakt, jo gjithmonë jep paralajmërime para sulmeve, apo edhe kur i bën, paralajmërimet nuk janë të mjaftueshme për të garantuar sigurinë. Për shkak të rrethimit izraelit, njerëzit e Gazës nuk janë në gjendje të largohen nga rripi kur Izraeli fillon sulmet ajrore, dhe lëvizja në një lagje tjetër nuk do t’i shpëtojë ata domosdoshmërisht.

Fëmijët janë ndër grupet më të pafavorizuara në kohën e bombardimeve, pasi e kanë të vështirë të kuptojnë hapin e tyre të ardhshëm. Pothuajse 60 nga 198 personat që vranë sulmet izraelite ishin fëmijë. Të paktën 366 fëmijë gjithashtu janë plagosur deri më tani.

“Vëllai im i vogël është i tmerruar. Ai është i tmerruar nga gjithçka”, tha një vajzë e vogël, duke qëndruar pranë rrënojave të një ndërtese apartamenti të goditur nga një sulm ajror izraelit. Ajo dhe vëllai i saj i mbijetuan një masakre në kampin e refugjatëve al Shati që vrau 10 vetë, përfshirë 8 fëmijë, gjatë festivalit mysliman Eid al Fitr.

“Ai nuk di çfarë të bëjë. Ai është vetëm 6 vjeç. Unë jam 10 dhe kam edhe frikë, por ende po përpiqem t’i them se është në rregull,” tha ajo.

Ajo tha se tani po e ka shumë të vështirë të flejë dhe raketa që shkatërroi shtëpinë e fqinjit të saj ishte aq e lartë sa gati sa nuk i thyen dritaret.

“Ata i kanë të gjitha gjërat [që] mund të bëjnë [këtë] me ne,” reflektoi ajo, duke iu referuar sulmeve ajrore izraelite. “Ne nuk kemi me çfarë të mbrohemi. Ne kemi vetëm fuqinë e Zotit me vete.”

Në dy dekadat e fundit, fëmijët në Palestinë ishin dëshmitarë të shtatë ofensivave izraelite në Gaza. Edhe fëmijët e sëmurë rëndë dhe të dëmtuar nuk janë në gjendje të largohen nga enklava e rrethuar për mjekim. Sistemi shëndetësor tani është në prag të kolapsit për shkak të shumë faktorëve të rrënjosur në politikat e Izraelit. Vitet e rrethimit kanë dëmtuar infrastrukturën publike, e cila nga ana e tij çoi në keq-trajtimin e pandemisë. Me sulmet e fundit që synojnë veçanërisht sistemin shëndetësor të Gazës dhe punëtorët shëndetësorë, situata në terren është kthyer në zymtë.

Por edhe pse Gaza duroi vite të tëra mundimesh dhe dhune, shumica e fëmijëve të saj, të cilët kanë lindur në 14 vitet e fundit të rrethimit dhe mezi kanë dalë nga rripi, janë ende të papërvojë për t’u marrë me ndikimin e ofensivës së vazhdueshme izraelite.

“Sa herë që ka një sulm ajror, ne trembemi. Sa herë që përpiqemi të dalim, kur të arrijmë te dera e përparme, ka një tjetër sulm ajror dhe ne kthehemi brenda sa më shpejt që të mundemi,” tha Khaled 10-vjeçar për Save the Children.

“Sa herë që vë kokën në jastëk, ka një tjetër sulm ajror dhe zgjohem i tmerruar”, tha ai.

 

 

Kategoritë
BotaLajme