Ushtria izraelite njofton se ka filluar një operacion tokësor ndaj Rripit të Gazës

Conricust theksoi se trupat izraelite kanë filluar të hynë në Rripin e Gazës dhe se ai nuk mund të japë më shumë detaje rreth operacionit në këtë fazë.

Ushtria izraelite ka njoftuar se ka filluar një operacion tokësor ndaj Rripit të Gazës dhe se trupat izraelite kanë hyrë në Gaza, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite, Jonathan Conricust, për AA tha se ushtria ka filluar një operacion tokësor në Rripin e Gazës.

Conricust theksoi se trupat izraelite kanë filluar të hynë në Rripin e Gazës dhe se ai nuk mund të japë më shumë detaje rreth operacionit në këtë fazë.

Sipas të dhënave të Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, numri i të martirizuarve palestinezë nga sulmet izraelite në Rripin e Gazës ka arritur në 103, përfshirë 27 fëmijë, ndërsa numri i të plagosurve është të paktën 580.

Më 10 maj, grupet e rezistencës palestineze i dhanë policisë izraelite një afat deri në orën 18:00 për t’u tërhequr nga lagja Sheikh Jarrah dhe kompleksi Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar.

Forcat izraelite nuk u tërhoqën brenda afatit të përcaktuar, pas çka pasuan përplasje dhe sulme nga forcat izraelite në Gaza.

Tensionet janë rritur në lagjen Sheikh Jarrah që nga java e kaluar, pasi një gjykatë izraelite urdhëroi dëbimin e familjeve palestineze nga kjo lagje.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor gjatë luftës arabo-izraelite në vitin 1967 dhe aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, një veprim që kurrë nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

Kategoritë
BotaLajme