“Ushtria turke është forcuar pas grusht shtetit të mposhtur të vitit 2016”

Turqia “asnjëherë nuk ka lejuar që një tradhtar të veshë uniformën e lavdishme të Forcave të Armatosura Turke dhe as ne kurrë nuk do ta lejojmë këtë”, tha ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, tha se ushtria turke vetëm se është forcuar dhe është çliruar nga elementët mashtrues të lidhur me grusht shtetin të mposhtur të vitit 2016, raporton Anadolu Agency (AA).

“Sukseset e arritura në operacionet e brendshme dhe ndërkufitare të Turqisë dhe numri gjithnjë në rritje i stërvitjeve të mëdha ushtarake pas 15 korrikut janë treguesit më të qartë se ne po bëhemi më të fortë teksa çlirohemi nga FETO”, tha Hulusi Akar në një simpozium në Stambolli ku u shënua pesë vjetori i grusht shtetit, i kryer nga Organizata Terroriste FETO.

Ai shtoi se gjithsej 23.364 njerëz janë pushuar nga ushtria turke si pjesë e luftës kundër terroristëve të FETO-s.

Gjatë grusht shtetit të mposhtur, Akar ishte shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Turke. Ai u emërua ministër i mbrojtjes kombëtare në vitin 2018.

Akar tha se ushtria turke po bëhet shumë më e fuqishme teksa pastrohet nga “anëtarët e pabesë, të poshtër të FETO-s”.

Turqia “asnjëherë nuk ka lejuar që një tradhtar të veshë uniformën e lavdishme të Forcave të Armatosura Turke dhe as ne kurrë nuk do ta lejojmë këtë”, shtoi ai.

Pas grusht shtetit të mposhtur, forcat tokësore turke kanë kryer 176 operacione në shkallë të gjerë, tha Akar, duke shtuar se me 10 operacionet kryesore të kryera në Siri dhe Irak, zona të mëdha u pastruan nga grupet terroriste dhe u kthyen në zona të sigurta.

Aktivitetet e trajnimit operacional të Forcave Detare Turke janë rritur gjithashtu më shumë se 50 për qind në pesë vitet e fundit dhe në vitin 2020 koha e tyre në det arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 200.000 orë, shtoi ai.

FETO dhe udhëheqësi i saj me qendër në SHBA, Fetullah Gulen orkestruan grusht shtetin e mposhtur të 15 korrikut të vitit 2016, në të cilin 251 njerëz u vranë dhe 2.734 u plagosën.

Ankaraja akuzon gjithashtu FETO-n se qëndron pas një fushate të gjatë për të përmbysur shtetin përmes depërtimit të institucioneve turke, veçanërisht të ushtrisë, policisë dhe gjyqësorit.

Kategoritë
BotaLajme