Ushtria ukrainase: Kemi shkatërruar apo mposhtur 40 % të njësiteve ruse, njejtë i pret të tjerat

Ushtria e Ukrainës ka publikuar të dhënat e fundit nga beteja ku njoftojnë për humbjet e armikut në betejë pas një dite e nate të përgjakshme luftimesh, transmeton Gazeta Metro.

Sipas njoftimeve të fundit vetëm në 24 orët e fundit ushtria ukrainase ka shkatërruar 3 aeroplanë luftarak rus, 13 helikopterë, 26 tanke, 103 autoblinda, 40 sisteme artilerie, 6 sisteme raketore, 179 kamionë transportues, 10 raketahedhës dhe dy drone.

Poashtu kanë shtuar se kanë vrarë mbi 13800 mijë ushtarë rus.

Kategoritë
BotaLajme