Van Dijk u dëmtua, portieri i Everton mund ta përfundojë karrierën e tij

Stoperi i Liverpool – futbollisti holandez Virgil Van Dijk, për shkak të një dëmtimi në gju, u largua nga ndeshja kundër rivalit të qytetit Everton në minutën e 10-të, dhe megjithëse pësoi një dëmtim, ai mund të jetë i lumtur që nuk është i një natyre më serioze.

Gjegjësisht, Liverpool kaloi në epërsi në minutën e dytë me një gol të shënuar nga Sadio Mane, dhe në minutën e shtatë, kur Reds ishin afër për të shënuar golin e dytë, Pickford fluturoi fjalë për fjalë në gjunjët e Van Dijk me dy këmbë, prandaj ai e la lojën. .

Duhet thënë gjithashtu se lojtarët vizitorë kërkuan një penallti në këtë situatë, por fatkeqësisht për ta, Van Dijk ishte në një pozicion të paligjshëm në momentin kur topi shkoi drejt tij, për këtë arsye gjyqtari Oliver nuk kishte zgjidhje.

Van Dijk, megjithëse pësoi një dëmtim, mund të kishte pësuar një dëmtim edhe më të rëndë, mbase një që do të kishte ndryshuar plotësisht karrierën e tij, por në fund gjithçka përfundoi mirë dhe ai ndoshta do të duhet të bëjë një pushim para se të kthehet në fushë.

Sapo Van Dijk ishte jashtë loje, Everton arriti barazimin, dhe shënuesi i golit ishte Keane pas krosimit të Rodriguez nga këndi.

Kategoritë
Sport