Varësia nga kafeina: A keni nevojë për masa paraprake të veçanta për operacion?

Jemi mësuar që mjekët të thonë të mos hanë, pinë duhan ose të pinë para dhe pas procedurave kirurgjikale, por a mund ta imagjinoni se çfarë mund të thotë kjo për njerëzit që duhet të humbin dozat e tyre të përditshme të kafesë, çajit ose Dietës Kokainë?

Tërheqja e kafeinës = lodhje, të përziera, dhimbje muskulore dhe dhimbje koke të liga.

Jeffrey Goldberger, një kardiolog dhe elektrofiziolog i Universitetit të Miamit, pranon se ai, ashtu si mjekët e tjerë që ai njeh, nuk e mendoi shumë deri në vjeshtën e kaluar kur ai dhe dhëndri i tij diskutuan se si 25 orë agjërimi për festat hebreje ndikon te pirësit e kafesë. “Njerëzit marrin të gjitha llojet e ideve të çmendura se si të shmangin tërheqjen e kafesë,” tha ai.

Kjo e bëri atë të mendonte për hallet e pacientëve që e donin kafeinën.

Ai e kuptoi që mjekët zakonisht pyesin për substanca të tjera që mund të shkaktojnë tërheqje – alkool, cigare, kokainë, opioide – por ata zakonisht nuk pyesin për kafeinën, pavarësisht nga përdorimi i saj gati i kudondodhur. Rezultati ishte një punim i kohëve të fundit në Ushqim dhe Toksikologji Kimike që rishikoi punën e kaluar mbi pacientët dhe privimin e kafeinës dhe bëri thirrje për më shumë hulumtime mbi atë që Goldberger e sheh si “një zgjidhje mjaft të arsyeshme”: dhënia e pacientëve pilula ose zgjidhje intravenoze që mund të pengojnë tërheqjen e simptomave.

Ai tha se sistemi i tij shëndetësor po shqyrton tani mënyrën e studimit të ndikimit të tërheqjes dhe zëvendësimit të kafeinës te pacientët.

Studimet në vitet 1990 zbuluan se pacientët që kishin dhimbje koke para dhe pas procedurave konsumonin më shumë kafeinë sesa pacientët që nuk kishin dhimbje koke. Dhimbje koke të tilla, tha studimi i Goldberger, mund të çojnë në trajtim shtesë dhe një qëndrim më të gjatë në spital. Studiuesit gjithashtu zbuluan se dhënia e pacientëve suplemente të kafeinës orale ulte dhimbjet e kokës pas operacionit.

Një studim i vogël i vitit 2018 zbuloi se pacientët me njësi të kujdesit intensiv me jerm ishin përdorues më të rëndë të kafeinës para pranimit sesa ata pa jerm. Një studim tjetër zbuloi se kafeina e dhënë rreth kohës së operacionit ndihmoi minjtë të shërohen nga anestezia më shpejt.

Pacientëve u thuhet të mos hanë ose pinë asgjë para procedurave për të zvogëluar rrezikun e thithjes së përmbajtjes së stomakut në mushkëri.

Kjo mund të çojë në pneumoni të aspirimit.

Kafeina ndoshta merr më pak vëmendje sesa substancat e tjera sepse simptomat e tërheqjes së saj janë më delikate dhe më pak të rrezikshme. Tërheqja nga alkooli mund të jetë kërcënuese për jetën për një pije të rëndë.

Goldberger dëshironte që shokët e tij mjekë të kuptonin se të shkuarit pa kafe ose çaj mund të shkaktojë shqetësime të konsiderueshme për pacientët që është e lehtë për t’u adresuar. “Kjo është me të vërtetë për të rritur ndërgjegjësimin dhe shpresojmë të nxisim disa ndryshime,” tha ai.

Një arsye që simptomat e tërheqjes së kafeinës mund të injorohen, tha ai, është se pacientët që kanë bërë operacion kanë dhimbje nga kjo dhe gjithashtu mund të kenë reagime ndaj anestezisë, duke përfshirë dhimbje koke.

Lodhja ose dhimbja e kafeinës duket e vogël në krahasim.

“Në të vërtetë nuk është një problem i rrezikshëm për jetën,” tha ai. Dhe, “shumë simptoma që kanë njerëzit janë të maskuara nga çështjet e tjera mjekësore”.

Dhënia e njerëzve që janë mësuar të pinë kafeinën e tyre stimuluesin e tyre në një formë tjetër – pilulë ose IV – do të ishte shumë e lehtë, tha ai.

Kafeina është e sigurt për shumicën prej nesh. Mund të përkeqësojë problemet e ritmit të zemrës, por Goldberger supozon se njerëzit me atë efekt anësor zakonisht nuk po e përdorin atë gjithsesi. Ai nuk është në dijeni të ndonjë spitali që zakonisht konsideron varësinë nga kafeina.

Raul Berio-Dorta, një spital në Virtua, tha se ai gjithmonë i pyet pacientët për alkoolin, pirjen e duhanit dhe ilaçet e përshkruara dhe të paligjshme, por vetëm herë pas here pyet për përdorimin e kafeinës. Kjo është zakonisht kur pacientët kanë dhimbje barku sepse përdorimi i kafeinës mund të shkaktojë ulçera ose zbaticë.

Ajo gjithashtu mund të çojë në dhimbje gjoksi dhe rrahje zemre dhe, në raste ekstreme, eufori. Tërheqja nuk i duket problem i madh.

“Të them të drejtën me ju, nuk është diçka për të cilën kemi shumë ankesa,” tha ai. “Ata kanë kaq shumë çështje të tjera në vazhdim…Nuk del aq shpesh.”

Sean Harbison, shefi i kirurgjisë së përgjithshme në Qendrën Mjekësore të Penn Presbyterian, tha se pacientët tani shpesh lejohen të pijnë lëngje të pastra, përfshirë çaj por jo kafe, deri në dy orë para një procedure.

Disa lejohen të pinë brenda një ore pas operacionit, gjë që duhet të minimizojë simptomat e tërheqjes. Por disa që kanë pasur një operacion më të gjatë siç është heqja e zorrëve mund të mos lejohet të hanë ose të pinë deri në pesë ditë.

Ai tha se pacientët, veçanërisht ata që po kryejnë procedura ambulatore, i tregojnë atij se sa u mungon kafja e tyre në mëngjes “gjatë gjithë kohës”. Ai pranon të mendojë se ata që kanë bërë operacione më të mëdha kanë gjëra më të rëndësishme për të menduar. “Shikoni, ju sapo kaluat një operacion në bark”, mendon ai. “Ky është problemi më i vogël.”

Megjithatë, ai gjithashtu e kupton nevojën për kafeinë dhe pajtohet me Goldberger që tema meriton më shumë studim.

Harbison, i cili pi vetë dy deri në tre filxhanë kafe të fortë në ditë, ka bërë dy herë operacion në gju. “Ai filxhan i parë kafe mëngjesin tjetër ishte si parajsa,” tha ai. “Ishte shumë e mirë”.

Kategoritë
FamiljeShëndetësi