Vdes William Shakespeare, mashkulli i parë që mori vaksinën COVID

William Shakespeare, njeriu i parë në botë që mori vaksinën COVID, ka vdekur në moshën 81 vjeç.

Ai vdiq si rezultat i një sëmundjeje nga e cila ishte mjekuar për një kohë të gjatë.

Shakespeare, u bë i famshëm në dhjetor të vitit të kaluar kur u bë personi i dytë që mori vaksinën Pfizer në Spitalin Coventry.

Foto e tij, si dhe fotografia e Margaret Keenan, personit të parë që mori vaksinën COVID, u shfaq në ekranet në të gjithë botën pasi mori dozën e parë, për kënaqësinë e madhe të “Bill”, siç e quanin me dashuri.

Ai vdiq në të njëjtin spital ku mori vaksinën.

Këshilltari lokal Jayne Innes, i cili punoi me Shekspirin në Partinë Laburiste në Coventry, tha: “Ai ishte një njeri kaq i mrekullueshëm, me të vërtetë i përkushtuar për të përmirësuar komunitetin e tij. Ai ka mbjellë pemë që nga vitet ’80, ai ishte i angazhuar në krijimin e Coundon Wood në 2005. Bill ishte një aktivist i përjetshëm, kështu që ai ishte i ngazëllyer që ishte në gjendje të ndihmonte inkurajimin e njerëzimit për t’u vaksinuar për t’u kthyer në të gjitha gjërat që ne shijojmë në jetë. 

Shakespeare, i cili ka kaluar vite duke punuar për Rolls Royce, ka një grua, Joy dhe dy djem, Will dhe Julian. Detajet e varrimit të tij ende nuk janë bërë të ditura. /tesheshi.com/

Kategoritë
BotaLajme