Vendet me njerëz me mbipesha të larta panë 88% të të gjitha vdekjeve në Covid – azhurnimet më të fundit

Coronavirus ka vrarë më shumë se 2.5 milion njerëz dhe ka infektuar mbi 115 milion në mbarë botën. Këtu janë zhvillimet e lidhura me virusin për 4 Mars, 2021 transmeton Gazeta e Re.

Federata Botërore e Obezitetit ka raportuar se mbipesha është e lidhur me një rrezik më të lartë të Covid-19 dhe vdekjes nga sëmundja.

Raporti tha se rreth 9 në 10 vdekje Covid-19 kanë ndodhur në vendet me nivele të larta mbipeshe.

“Nga 2.5 milion vdekjet Covid-19 të raportuara deri në fund të shkurtit 2021, 2.2 milion ishin në vendet ku më shumë se gjysma e popullsisë klasifikohet si mbipeshë”, tha raporti.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka llogaritur që Covid-19 do të shkaktojë një total prej të paktën 10 trilionë dollarë humbje në prodhimin global gjatë periudhës 2020-2021 dhe duke akumuluar në 22 trilionë dollarë gjatë periudhës 2020-2025, tha raporti.

“Bazuar në përvojën e Mbretërisë së Bashkuar, ku rreth 36 përqind e shtrimeve me Covid-19 i janë atribuar mungesës së aktivitetit fizik dhe peshës së tepërt të trupit, mund të sugjerohet që deri në një të tretën e kostove – midis 6 trilionë dollarë dhe 7 trilionë dollarë mbi periudhën më të gjatë – mund t’i atribuohet këtyre rreziqeve predispozuese”.

Të dhënat e efektshmërisë për vaksinën e Indisë mund të rrisin pranimin e publikut

Mjekët dhe politikanët indianë i kanë mirëpritur të dhënat e efikasitetit për një vaksinë të mbështetur nga shteti koronavirus, e cila u dha aprovim emergjent në janar pa përfundimin e një prove në fazën e vonë, duke i bërë njerëzit të gatshëm ta marrin atë.

Të dhënat e qeverisë tregojnë se vetëm 10% e rreth 12.6 milion njerëzve të imunizuar në Indi kanë marrë COVAXIN, e cila u gjet të ishte 81% efektive në një analizë të ndërmjetme të gjykimit në fazën e vonë, tha zhvilluesi i saj Bharat Biotech.

Çdo nxitje e pranimit të vaksinës në Indi gjithashtu mund të ndriçojë perspektivat e saj të eksportit. Bharat Biotech tha se 40 vende ishin të interesuara për COVAXIN.

 Vaksinat false janë kapur në Afrikën e Jugut, Kinë – Interpol

Policia në Kinë dhe Afrikën e Jugut ka kapur mijëra doza të rreme të goditjeve Covid-19, ka thënë organizata globale e policisë Interpol.

Interpol me bazë në Lyon tha se 400 shishka – ekuivalente me rreth 2,400 doza – që përmbajnë vaksinën e rreme u gjetën në një depo në Germiston jashtë Johanesburgut në Afrikën e Jugut, ku oficerët gjetën gjithashtu maska të rreme dhe arrestuan tre kinezë dhe një shtetas Zambian.

Paneli i vaksinave në Kanada rekomandon 4 muaj midis dozave

Një panel kombëtar i ekspertëve të vaksinave në Kanada ka rekomanduar që provincat të zgjasin intervalin midis dy dozave të një Covid-19 në katër muaj për të inokuluar shpejt më shumë njerëz mes një mungese dozash në Kanada.

Kryeministri Justin Trudeau gjithashtu shprehu optimizëm se afatet kohore të vaksinimit mund të rriten. Dhe Health Canada, rregullatori i vendit, tha se provat e reja sugjerojnë efektivitet të lartë për disa javë pas dozës së parë dhe vuri në dukje rekomandimin e panelit në një postim në Tweeter. Por dy zyrtarë të lartë të shëndetësisë e quajtën atë një eksperiment.

Protokolli aktual është një interval prej tre deri në katër javë ndërmjet dozave për vaksinat Pfizer, Moderna dhe AstraZeneca. Johnson & Johnson është një vaksinë me një dozë por nuk është miratuar ende në Kanada.

Mjekët e Afrikës së Jugut festojnë pas rënies së theksuar të rasteve

Pas një viti duke luftuar me koronavirusin, punonjësit e rraskapitur të shëndetit në Afrikën e Jugut po festojnë një rënie të rasteve, por kanë frikë nga një valë tjetër e infeksioneve – një skenar që mund të godasë vetëm disa muaj nga tani.

“Ne jemi lehtësuar tani sepse numrat janë ulur dhe pacientët nuk janë më aq të sëmurë”, tha infermierja Konstancë Mathibela për AFP në Spitalin Thembisa, në një lagje në lindje të Johanesburgut.

Pasi epidemia goditi hapat e saj të shpejtë, spitali “ishte pothuajse i plotë çdo ditë”, kujton ajo.

Afrika e Jugut regjistroi rastin e saj të parë të koronavirusit në 5 Mars të vitit të kaluar.

Që atëherë ka kaluar nëpër dy stuhi virusesh, duke regjistruar mbi 1.5 milion raste dhe më shumë se 50,000 vdekje – më e larta në të gjithë Afrikën.

Buenos Aires rihapet ndërsa rritja e virusit detyron Sao Paulo të mbyllet

Sao Paulo dhe Buenos Aires janë një përrallë e dy qyteteve këtë javë, me megopolis të Brazilit pjesërisht i mbyllur dhe i përgatitur për ndoshta më të keqen e pandemisë, ndërsa banorët e kryeqytetit të Argjentinës po dilnin në kinema dhe restorante.

Dy qytetet më të mëdha në fqinjët e Amerikës së Jugut po drejtohen në drejtime të kundërta, një trend që ekspertët thonë se demonstron se si vendet që lirojnë kufizimet kundër këshillave të shkencëtarëve shohin një rritje të pandemisë ndërsa ato që mbajnë masat e distancës sociale mund të rihapin ekonomitë e tyre më shpejt

Sao Paulo, shtëpia e pothuajse 12 milion njerëzve, po përballet me dy javët më të këqija ende në pandemi dhe rrezikun në rritje që sistemi i tij dikur elastik i kujdesit shëndetësor të shembet, Gov. João Doria u tha gazetarëve.

Rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar thotë se vaksinat do të përshpejtohen për variante

Rregullatori mjekësor i Britanisë ka thënë se do të përshpejtonte vaksinat për variantet e koronavirusit, duke shtuar se prodhuesit e fotografive tashmë të autorizuara nuk do të kishin nevojë për prova të reja të gjata klinike për të provuar se vaksinat e tyre të adaptuara do të funksionojnë.

Ekziston shqetësimi se disa variante, të tilla si ato të gjetura për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe Brazil, mund të zvogëlojnë efikasitetin e gjeneratës së parë të vaksinave dhe prodhuesit po kërkojnë të përshtatin fotografitë e tyre.

Procesi i përshpejtuar bazohet në atë që përdoret për vaksinat e gripit sezonal çdo vit, tha Agjencia Rregullative e Medicines dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) dhe do të bazohej në prova të forta se të shtënat krijojnë një përgjigje imune, sesa në provat e plota klinike.

“Prioriteti ynë është të marrim vaksina efektive për publikun në një kohë sa më të shkurtër të jetë e mundur, pa kompromentuar sigurinë”, tha Christian Schneider, zyrtari kryesor shkencor në MHRA.

“Nëse ndonjë modifikim i vaksinave të autorizuara Covid-19 është i nevojshëm, kjo qasje rregullatore duhet të ndihmojë për të bërë pikërisht atë.”

Ndërkohë, prevalenca e infeksioneve në Angli ka rënë që nga Janari, por shkalla e rënies është ngadalësuar dhe rastet mund të jenë në rritje në disa zona, thanë studiuesit në Imperial College London.

 Kryeministri Kamboxhian merr AstraZeneca, mbron vaksinën kineze

Kryeministri kamboxhian Hun Sen ka marrë një vaksinë të vaksinës AstraZeneca të furnizuar nga India, rreth tre javë pas fillimit të programit të inokulimit të vendit të tij, i cili fillimisht mbështetej vetëm në vaksinat kineze.

Hun Sen, 68 vjeç, ishte zotuar të ishte i pari që do të merrte vaksinën Sinopharm të dhuruar nga Kina, por më vonë tha se ai ishte shumë i moshuar. Djemtë e tij dhe ministrat e drejtësisë dhe mjedisit ishin ndër të parët që e morën atë në vend të tij.

Kina është një nga aleatët më të afërt të Kamboxhias dhe Hun Sen hodhi poshtë hezitimin e publikut për sigurinë e vaksinës Sinopharm.

Ai u bëri thirrje njerëzve nën 60 vjeç të marrin vaksinën Sinopharm dhe atyre më të vjetër se 60 vjeç të marrin vaksinën AstraZeneca.

 Ekonomia S.Korean tkurret për herë të parë në 22 vjet

Banka qendrore e Koresë së Jugut ka thënë se ekonomia e vendit u tkurr për herë të parë në 22 vjet në vitin 2020 ndërsa pandemia e koronavirusit shkatërroi vendet e industrisë së shërbimeve dhe shpenzimet e konsumit në depresion.

Të dhënat paraprake të lëshuara nga Banka e Koresë të Enjten treguan se produkti i brendshëm bruto i vendit vitin e kaluar u tkurr me 1% nga viti 2019. Ajo shënoi tkurrjen e parë vjetore për ekonominë e vendit që nga viti 1998, kur ishte në mes të një krize financiare dëmtuese.

Ekonomia do të kishte qenë edhe më keq nëse nuk do të kishte eksportet e teknologjisë së vendit, të cilat panë rritje të kërkesës të drejtuar nga kompjuterë personalë dhe servera ndërsa pandemia i detyroi miliona nëpër botë të punojnë në shtëpi.

Gjermania raporton 11,912 raste të tjera

Numri i rasteve të konfirmuara të virusit në Gjermani u rrit me 11,912 në 2,471,942.

Numri i raportuar i vdekjeve u rrit me 359 në 71,240, treguan të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.

Venezuela zbulon variantin brazilian të koronavirusit në vend

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro ka thënë se autoritetet kanë zbuluar variantin brazilian të koronavirusit të ri në vend.

Zyrtarët kanë regjistruar raste të variantit të koronavirusit në Karakas, kryeqytet dhe në dy shtete në qendër dhe në jug të vendit, tha presidenti në një paraqitje të drejtpërdrejtë në televizionin shtetëror.

“Ne kemi 10 pacientë: gjashtë në Bolívar, dy në Caracas dhe dy në Miranda”, tha Maduro. “Është një variant që është më ngjitës, transmeton më shumë ngarkesë virale dhe është më i rrezikshëm, më serioz”, tha ai.

Venezuela ka raportuar më shumë se 139,900 raste koronavirusesh dhe 1,344 vdekje, por ekspertët mjekësorë besojnë se shifra është më e lartë.

Ruanda kombi i parë afrikan që ka marrë vaksinën Pfizer-BioNTech

Ruanda u bë vendi i parë afrikan që mori vaksinën Pfizer-BioNTech, me rreth 100,000 doza të shpërndara në atë që gjiganti farmaceutik e vlerësoi si një “moment historik” për kontinentin.

Vendi i Afrikës Lindore mori gati 103,000 doza të vaksinës në kryeqytetin Kigali përmes iniciativës së udhëhequr nga KB Covax, e cila synon të sigurojë qasje të barabartë në goditje për vendet e varfëra.

Pfizer tha se dërgesa e parë në Afrikë e vaksinës së saj përfaqësonte “një moment historik të rëndësishëm për rajonin, për Ruandën dhe për partnerët globalë të shëndetit duke punuar pa u lodhur për të luftuar këtë pandemi”.

Brazili raporton ditën e dytë të vdekjeve rekord

Brazili regjistroi një numër rekord të vdekjeve nga virusi për të dytën ditë radhazi, me 1,910 jetë të humbura nga pandemia.

Me një rritje të rasteve që aktualisht shtyjnë sistemet shëndetësore në shumë zona, vendi me 212 milion njerëz ka regjistruar një total prej 259,271 vdekjesh, sipas ministrisë së shëndetësisë, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në të gjithë botën, pas ShBA.

Përgjigjet e qelizave T të sistemit imunitar ndaj varianteve mbeten të fuqishme

Ndërsa variante shqetësuese të identifikuara në Brazil, Afrikën e Jugut dhe Kaliforni kanë mutacione që mund t’i ndihmojnë ata t’i rezistojnë trajtimeve të antitrupave dhe vaksinave, përgjigjet e qelizave T të sistemit imunitar ndaj varianteve nuk preken në pacientët e rikuperuar dhe në njerëzit që kanë marrë Moderna Inc ose Pfizer- Vaksinat BioNTech, tregojnë të dhënat e reja.

“Ne mendojmë se ky është me të vërtetë një lajm i mirë,” tha Alessandro Sette i Institutit La Jolla për Imunologjinë, ekipi i të cilit raportoi gjetjet të hënën në bioRxiv përpara shqyrtimit të kolegëve.

Qelizat T të induktuara nga vaksinat mund të njohin pjesë të proteinave spike të virusit, ndërsa qelizat T të indukuara nga infeksioni i mëparshëm njohin pjesë të shumta të virusit, duke përfshirë thumba dhe proteina të tjera, tha Sette.

Ndërsa qelizat T të kujtesës qarkulluese ndoshta nuk do të parandalonin infeksionin, ato mund të zvogëlojnë ashpërsinë e virusit, shtoi ai.

 Astma nuk rrit rreziqet

Astma në vetvete nuk është një faktor rreziku për shtrim në spital ose Covid-19 më i rëndë, dhe njerëzit, astma e të cilëve shkaktohet nga alergjitë në të vërtetë mund të jenë në rrezik më të ulët, sipas studimit të ri të paraqitur në Akademinë Amerikane të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë Takimi Vjetor Vjetor.

Studiuesit në Universitetin e Stanfordit studiuan 5,596 pacientë të cilët rezultuan pozitivë nga marsi deri në shtator 2020.

Nga këto, 11% ishin të shtruar në spital, duke përfshirë 100 pacientë me astmë.

Pas llogaritjes së kushteve të tjera mjekësore të pacientëve që kanë qenë të lidhura me sëmundje më të rënda të virusit, duke përfshirë presionin e lartë të gjakut, sëmundjet e zemrës, diabetin dhe mbipesha, “astma nuk ishte më një faktor rreziku për shtrimin në spital”, tha Dr. Lauren Eggert.

Midis pacientëve që u shtruan në spital, astma nuk ishte e lidhur në mënyrë të konsiderueshme me ashpërsinë e sëmundjes, tha ajo.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se pacientët me astmë alergjike kishin gati gjysmën e gjasave sesa pacientët me lloje të tjera të astmës që kishin nevojë për shtrim në spital.

Një shpjegim i mundshëm, tha Eggert, është se në astmën alergjike, sistemi imunitar “rregullon”, ose zvogëlon prodhimin e proteinave ACE2 në sipërfaqet qelizore që janë një port kryesor i hyrjes për koronavirusin.

Zviceranët të votojnë për kufizimet

Zviceranët do të votojnë në qershor për vlefshmërinë e një ligji që i jep qeverisë kompetenca të reja për të vendosur bllokime dhe kufizime të tjera, tha Bern të Mërkurën.

Kancelaria Federale e Zvicrës konfirmoi se ishin mbledhur mjaft nënshkrime për të nxitur një referendum mbi Aktin Covid-19 të vitit 2020 si pjesë e sistemit të drejtpërdrejtë demokratik të kombit të pasur Alpin.

Aktivistët kishin dorëzuar 97,878 nënshkrime në 12 Janar, dhe kancelaria tha se kishte përcaktuar që 90,789 prej tyre ishin të vlefshme, shumë më tepër se 50,000 të nevojshme për zhvillimin e referendumit./Gazeta e Re

 

Kategoritë
FamiljeShëndetësi