Video tronditëse e ekzekutimit të Shefit të Policisë nga talibanët, me sy të lidhur

Imazhe tronditëse vijnë nga Afganistani , vrasja nga talebanët e ish-Komandantit të policisë ushtarake në vend. Sipas një videoje, gjeneral Haji Mullah Ahkazai është lidhur me sytë mbyllur me shami. Atë e kanë gjunjëzuar në tokë dhe talebanët e qëllojnë me një armë automatike.

Sipas një raporti të OKB -së, kjo praktikë është praktikuar nga talebanët që kur filloi përparimi i tyre dhe tani po vazhdon në Kabul, duke shkuar shtëpi më shtëpi.

Përveç ish -zyrtarëve të regjimit, ata po kërkojnë bashkëpunëtorë të NATO -s dhe kërcënojnë të afërmit e tyre se nëse nuk dorëzohen, edhe ata do të përballen me një fund të tmerrshëm sipas ligjit islam.

Me dorëzimin e forcave qeveritare, sasi të mëdha të pajisjeve amerikane ranë në duart e talebanëve.

Si rezultat, më shumë se 2,000 automjete të blinduara dhe deri në 40 aeroplanë luftarakë , nga helikopterët Black Hawk e deri te dronët, ranë në duart e talebanëve.

Raporti i Reuters tronditi gjithashtu se në 20 vitet e fundit, amerikanët u kishin dhënë forcave të qeverisë afgane 600,000 armë për këmbësorinë (pushkë automatike, pistoleta, etj.), topa, mortaja, si dhe 16,000 dylbi , një mjet  shumë i rëndësishëm element për operacionet e natës. E gjithë kjo pajisje përfshihet në plaçkitjet e talebanëve, pas dorëzimit të forcave qeveritare (200,000-300,000 burra). Duke u përpjekur për të siguruar, zyrtarët amerikanë thonë se sistemet e avancuara, të tilla si helikopterët, janë komplekse dhe kërkojnë trajnim special.

Kategoritë
BotaLajme