Videoja tregon trupat izraelite që arrestojnë fëmijët palestinezë

Organizata për të drejtat me bazë në Izrael B’tselem ka postuar video që përshkruajnë trupat IDF në mjete luftarake duke arrestuar fëmijë dukshëm të frikësuar dhe që qajnë transmeton Gazeta e Re.

Një video që shfaq ushtarët izraelitë duke arrestuar me forcë fëmijët palestinezë ka tërhequr zemërim dhe dënim në internet. Pamjet, të postuara nga grupi izraelit i të drejtave B’tselem tregojnë disa ushtarë që çojnë fëmijët në luftë drejt automjeteve ushtarake.

Forcat izraelite arrestuan pesë fëmijë palestinezë për disa orë pasi u përballën me kolonët hebrenj ndërsa po mblidhnin perime të egra pranë një vendbanimi në Bregun Perëndimor të okupuar, tha të enjten grupi izraelit i të drejtave të njeriut B’tselem.

B’Tselem lëshoi video të arrestimit në kodrat jugore Hebron, në të cilën mund të shihen ushtarë izraelitë të armatosur rëndë duke tërhequr fëmijët.

Pamjet e shkrepura më parë tregojnë se fëmijët mbledhin akoub, një bimë e ngjashme me angjinaren, kur dy kolonë të maskuar dalin nga një korije pemësh pranë postës së paligjshme të kolonëve të Havat Maon.

Posta ndodhet pranë Masafer Yatta, një koleksion prej rreth 19 fshatrash palestinezë. Zona është një shënjestër e shpeshtë e sulmeve nga ushtria izraelite dhe kolonët.

Në një moment një fëmijë tjetër përpiqet të lirojë njërin nga fëmijët nga kapja e një ushtari, para se ta tërhiqte zvarrë një ushtar tjetër. Fëmijët mund të dëgjohen duke bërtitur ndërsa shtyhen në një automjet ushtarak.

Çdo vit, Izraeli arreston qindra fëmijë palestinezë. Është i vetmi vend në botë që ndjek automatikisht fëmijët në gjykatat ushtarake.

Akuza më e zakonshme është hedhja e gurëve.

“Ky është një shembull tjetër i shpërfilljes absolute nga ana e autoriteteve dhe forcave izraelite në terren për mirëqenien dhe të drejtat e palestinezëve, pa marrë parasysh sa janë të rinj apo të prekshëm”, tha zëdhënësi i B’Tselem Amit Gilutz.

“Djali më i ri nga incidenti i djeshëm është tetë vjeç”, shtoi ai.

Fëmijët, moshat e të cilëve variojnë nga 8 deri në 13, u mbajtën për rreth pesë orë në një stacion policie në vendbanimin e Kiryat Arba, sipas Gaby Lasky, një avokat i të drejtave të njeriut i cili i përfaqëson ata. Dy më të mëdhenj, të cilët janë 12 dhe 13 vjeç, u urdhëruan të ktheheshin javën e ardhshme për më shumë pyetje pasi, sipas ligjit ushtarak izraelit, ata konsiderohen mjaft të rritur për t’u përballur me akuzat.

Ushtria izraelite tha se “një numër i të dyshuarve” u arrestuan pasi ata “u infiltruan në pronën private të një shtëpie”. Aty thuhej se ata u transferuan në policinë izraelite, e cila i la të lirë te prindërit e tyre.

Sipas Defence for Children International, Izraeli ndjek procedurat midis 500 dhe 700 fëmijëve palestinezë në gjykatat ushtarake çdo vit. Grupi për të drejtat e të burgosurve Addameer ka thënë se 140 fëmijë palestinezë janë aktualisht të burgosur nga Izraeli.

Havat Maon është një nga dhjetëra posta kolonësh të krijuara pa autorizimin e qeverisë izraelite, përveç rreth 130 vendbanimeve të njohura zyrtarisht në Bregun Perëndimor të okupuar. Vendbanimet, të cilat variojnë nga postet e largëta në majë të kodrave deri në qytete të plota, janë shtëpia e gati gjysmë milioni izraelitë.

Lasky tha se është “e çmendur” të akuzosh fëmijët për shkelje në një postë që ishte ndërtuar në mënyrë të paligjshme.

Palestinezët i shohin të gjitha vendbanimet si të paligjshme dhe një pengesë kryesore për qëllimin e tyre për të sjellë një shtet të pavarur përfshirë Bregun Perëndimor, të cilin Izraeli kapi në luftën e 1967. Komuniteti ndërkombëtar gjithashtu kryesisht i sheh vendbanimet si të paligjshme dhe një pengesë për paqen.

Të enjten, një grup kolonësh izraelitë hapën armët e tyre drejt dy fëmijëve palestinezë në Masafer Yatta. Të dy fëmijët, 12 dhe 13 vjeç, nuk u plagosën në sulm.

Rateb Jabour, koordinator i Komisionit të Rezistencës në Mur dhe Kolonizim në Hebron, i tha agjencisë palestineze të lajmeve WAFA se kolonët hapën zjarr ndaj fëmijëve ndërsa po kullotnin dele në zonën e Masafer Yatta.

Shumë prej postave të kolonëve janë krijuar nga nacionalistët fetarë, të cilët janë armiqësorë me popullsinë lokale palestineze. B’Tselem ka raportuar një rritje të dhunës së banorëve në muajt e fundit dhe tha se ushtria izraelite shpesh bën një sy qorr.

 

“I pambrojtur”

Qeveria izraelite është e njohur për arrestimin e të miturve palestinezë, gati një mijë çdo vit. Fëmijët e moshës 8 ose 9 vjeç janë ndaluar. Shumë prej tyre merren në rrugë ose nga shtëpitë e tyre në mes të natës.

Forcat izraelite të sigurisë u lidhin sytë dhe i prangosin, dhe shpesh i nënshtrohen dhunës gjatë marrjes në pyetje.

Ata merren në pyetje vetëm, pa të rritur ose pa qasje të menjëhershme tek avokatët.

Ata përballen me trajtim çnjerëzor të tilla si rrahje, kërcënime, ulërima, abuzime verbale, kërkime në shirita, abuzime psikologjike, javë në izolim dhe duke u ndaluar hyrja në një avokat gjatë marrjeve në pyetje, ka zbuluar hulumtimi.

KB, grupet ndërkombëtare të të drejtave dhe shoqatat e avokatëve kanë dënuar vazhdimisht Izraelin për praktikat e tij dhe shkeljet e ligjit ndërkombëtar. /Gazeta e Re.

 

 

Kategoritë
BotaLajme