Vlera mbresëlënëse neto e pasurisë së Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo është një nga emrat më të mëdhenj në historinë e futbollit, pas arritjeve personale dhe kolektive.

Aventurat e shkëlqyera me disa nga klubet më të mëdha në botë, si Juventus, Real Madrid dhe Manchester United, kanë bërë që paga e tij të jetë fitimprurëse që në moshë shumë të re.

Tani, në moshën 36-vjeçare, ku është rikthyer për një herë të dytë me “Djajtë e Kuq”, ai fiton 561,000 euro në javë.

Megjithatë, paratë e tij të fituara në futboll krahasuar me ato nga marrëveshje e ndryshme tregtare dhe sponsorizime, mbeten të ‘vogla’, pasi pasuria personale e portugezit arrin shifrën e 1 miliard dollarëve.

Në vitin 2020 me gjigantët e Serisë A, Juventus, fitimet totale të karrierës së Ronaldos kaluan 1 miliard dollarë (861.36 milionë euro) dhe, që nga tetori 2021, vlera e tij neto ishte 500 milionë dollarë (432.7 milionë euro).

Marrëveshjet e sponsorizimit

Ronaldo ka përfaqësuar një sërë markash të profilit të lartë në karrierën e tij, si Herbalife, Armani, Clear Shampoo dhe Unilever, të cilat sjellin gjithsej rreth 45 milionë dollarë (39 milionë euro) në vit.

Kontrata e tij me markën sportive Nike sjell 20 milionë dollarë shtesë (17 milionë euro) në vit, si dhe një mori kompanish të tjera të njohura me të cilat ai bashkëpunon.

Biznesi personal

Përveç marrëveshjeve të sponsorizimit me markat e tjera, Ronaldo është një biznesmen më vete, duke krijuar disa sipërmarrje të suksesshme.

Këto përfshijnë klinikat e mbjelljes së flokëve në të gjithë Spanjën dhe Portugalinë, të cilat sjellin rreth 115 milionë dollarë (99.34 milionë euro) në vit, si dhe gamën e të brendshmeve të tij CR7

Kategoritë
LajmeTë ndryshme