Vuçiç falënderon Merkel për hapjen e fabrikës së Automjeteve Kontinentale në Serbi

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të dielën se vendi i tij nuk do ta kishte suksesin ekonomik që ka pa Gjermaninë dhe se pa mbështetjen e saj nuk do të jetë në gjendje të rritet ekonomikisht.

Fabrikat gjermane gjithmonë kanë sjellë përfitime për komunitetet lokale, kjo është arsyeja pse sektori privat gjithashtu ka përparuar, tha Vuçiç në hapjen e fabrikës së Automobilistikës Kontinentale në Novi Sad.

Ai falënderoi kancelaren gjermane Angela Merkel për mbështetjen e Serbisë sepse, duke vërejtur se ajo gjithmonë ndihmonte vendin për të tërhequr investitorë, zgjidhi disa çështje rajonale dhe “hapi rrugën” për një bashkëpunim të mirë midis dy vendeve.

“Kur pashë se çfarë do të bëhet në këtë fabrikë, e vetmja gjë që mund të them është se jam krenar për vendin në të cilin jetojmë dhe njerëzit që punojnë për Kontinentin”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se 500 njerëz fillimisht do të punojnë në fabrikën Kontinentale dhe kujtoi se asnjë fabrikë nuk është ndërtuar në Novi Sad për 35 vjet, ndërsa tani ka disa.

Vuçiç njoftoi se instituti i parë për inteligjencën artificiale do të themelohet në Novi Sad në muajin prill, i cili tregon gatishmërinë e Serbisë për teknologji të reja dhe inovative, dhe se që nga tetori do të fillojë me arsimin e dyfishtë në fakultetet e Novi Sad.

Kategoritë
LajmeRajoni