Vuçiq: Do ta dënojmë Rusinë kur Zelenski të dënojë agresionin e NATO-s kundër Serbisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot në Monako se do të “dënojë njohjen e pavarësisë së rajoneve separatiste në Ukrainën lindore, kur presidenti i atij vendi, Volodymyr Zelensky, të dënojë në televizion agresionin e NATO-s kundër Serbisë në vitin 1999. “

Ai tha këtë në përgjigje të deklaratës së ambasadorit të Ukrainës në Serbi, Oleksandr Alexandrovich, se “Ukraina dhe populli ukrainas presin që Serbia të dënojë lëvizjen e djeshme të Rusisë për të njohur pavarësinë e Donbasit”.

“Ne jemi një vend i vogël dhe nuk duam të privojmë veten nga mundësia për të vazhduar miqësitë me disa dhe nuk vendosim në asnjë mënyrë për fatin e Ukrainës. Por nëse tashmë është kështu, i bëj thirrje z. Alexandrovic që t’i bëjë thirrje Presidentit të vendit të tij, z. Zelensky, dhe t’i kërkojë atij sa më shumë që të mundet në televizion sonte që të dënojë agresionin e tmerrshëm dhe tragjik kundër Serbisë nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Gjermania dhe vende të tjera, ai do ta bëjë këtë. “Sapo ta bëjë këtë, unë me kënaqësi do ta pranoj ftesën dhe do t’i përgjigjem kërkesave të tij”, tha Vuçiç për Pink TV në Monako.

Vuçiq përsëriti se politika e Serbisë është neutraliteti ushtarak, por se politika serbe nuk është neutrale dhe se nuk do të heqë dorë nga miqësitë tradicionale.

“Serbia gjithmonë ka mbështetur integritetin e Ukrainës dhe nuk ka pasur ndryshime,” shtoi ai.

Të hënën, presidenti rus Vladimir Putin njohu pavarësinë e Donetskut dhe Luhanskut dhe nënshkroi “marrëveshje për miqësi dhe ndihmë të ndërsjellë” me ta, dhe më pas urdhëroi ushtrinë ruse të “ruajë paqen” në ato territore.

Kategoritë
LajmeRajoni