Vuçiq: Edhe nëse ShBA-ja na kërkon zëvendësimin e Odaloviqit nuk e pranojmë

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq në një intervistë për EuroNews Serbia ka folur lidhur me propozimin që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ia ka bërë për zëvendësimin e Veljko Odaloviqit nga komisioni qeveritar serb për të pagjeturit, raporton Gazeta Express.

Vuçiq ka thënë se askush s’mund të përzihet në punët e një shteti sovran, madje edhe nëse ShBA-ja ia kërkon ta zëvendësojë atë.

“Nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës na kërkojnë ta bëjmë atë, ne, si një shtet sovran, i pavarur dhe i përgjegjshëm, nuk duhet ta pranojmë atë, dhe nuk e pyesim Prishtinën për këtë, për shumë arsye. Pra, edhe me ato mesazhe poshtërimi në të cilat dikush do të na mësojë demokracinë dhe do të na japë predikime dhe ligjërata se kush duhet të jemi në cilin vend, atëherë asnjë prej tyre nuk duhet të jetë në asnjë nga vendet e tyre. Rrini në tuajat, le të bëjmë gjërat tona. Le të bëjmë gjithçka që mundemi për njerëzit e zhdukur, të gjejmë një zgjidhje, të gërmojmë ato kufoma”, ka thënë Vuçiq.

Kryeministri Kurti i kishte prezantuar Vuçiqit katër propozime në takimin e Brukselit, ku një ndër to ishte edhe zëvendësimi i Veljko Odaloviqit.

Kategoritë
LajmeRajoni