Wenger: Unë nuk do të refuzoja të kthehesha në Arsenal

Arsene Wenger, ish-menaxheri i Arsenal, deklaroi se është i gatshëm të kthehet dhe të ndihmojë klubin nga “Emirates” nëse është e nevojshme.

Eksperti francez, i cili kaloi 22 vjet në krye të “topçinjve”, është i vetëdijshëm se klubi ka probleme me rezultatet dhe se do të jetë e vështirë për të arritur qëllimet e përcaktuara.

Mikel Arteta regjistron fillimin më të keq në një sezon të Premier Ligës sa i përket Arsenalit, i cili është në vendin e 13 me 20 pikë nga 16 ndeshje.

Në një bisedë për emisionin “Men in Blazers”, Wenger tha diçka që do të jetë shpresë mes tifozëve të klubit londinez.

“Nëse do të jem i nevojshëm, unë do t’i ndihmoj ata. Sidoqoftë, nuk pres një telefonatë,” tha Wenger.

Ai aktualisht punon brenda FIFA si kreu i zhvillimit global të futbollit, dhe kur bëhet fjalë për ish-klubin dhe trajnerin Mikel Arteta, ai thotë se ish-lojtari i “topit” ishte me shumë fat.

“Ai ishte me fat të merrte një punë në një klub të madh menjëherë, për të arritur në një pozicion që kërkon të paktën dhjetë vjet punë. Kjo sepse ai ishte një lojtar i mirë dhe luajti për një klub të madh, dhe i uroj të gjitha të mirat. Unë u largova me dëshirë për t’i bërë pasardhësit e mi më të mirë dhe, tani që ata kanë financa më të mira, për të fituar titullin. Mikel gjithmonë ka pasur një pasion të madh për lojën dhe motivimin, dëshirën për të pasur sukses. Ju i shihni të gjithë ata përbërës dhe tani, ai ka një ndikim te lojtarët”, përfundoi Wenger.

Kategoritë
Sport